Medzinárodný tím vedcov dokončil čítanie sekvencie (postupnosti) ľudského genómu, súboru génov, ktoré tvoria DNA. Stalo sa tak len necelé tri roky po zistení, že ľudská DNA, ktorá obsahuje inštrukcie na vývoj indivídua, má tri miliardy znakov, a o dva roky skôr, než sa očakávalo, informovala agentúra Reuters.
„Zverejňujeme náčrt génovej sekvencie, aby sme s ňou čo najrýchlejšie zoznámili vedeckú obec. Je to podklad, s ktorým možno ďalej pracovať a z ktorého možno vyjsť,“ vyhlásila doktorka Jane Rogersová, vedúca vedeckého tímu Wellcome Trust Sanger Institute. „Je to niečo ako skok od prvých pokusov hudobnej nahrávky ku klasickému CD,“ podotkla. Americkou vládou dotovaný projekt výskumu ľudského genetického kódu Human Genome Project už pomohol vedcom pri zisťovaní génovej mutácie, ktorá je príčinou smrteľného typu rakoviny kože, a urýchlil skúmanie o génoch, s ktorými súvisí cukrovka alebo leukémia. Úplná sekvencia dovolí vedcom identifikovať 25-tisíc až 30-tisíc ľudských génov, a to vrátane tých, ktorí majú vzťah ku komplexným chorobám, ako je rakovina, cukrovka či ekzém.
„Nemali by sme očakávať okamžitý a zásadný prielom, nemožno však pochybovať o tom, že sme sa dostali do najnapínavejšej kapitoly v knihe života,“ povedal profesor Allan Bradley, riaditeľ Wellcome Trust Sanger Institute. Ľudský genóm už niektoré svoje tajomstvá odhalil. Obsahuje omnoho menej génov, než vedci predpokladali. „Bezstavovcový červík má asi 17-tisíc génov, takže my ich oveľa viac než malý červík nemáme. Vieme však vytvárať z týchto génov veľkú škálu proteínov. Pochopiť, ako sa to deje, to je najbližšia výzva,“ uviedla Rogersová. Prečítanie sekvencie genómu povedie v budúcich desaťročiach k rozvoju genetického skúmania vo farmaceutickom priemysle a v biomedicíne. Prvými praktickými výsledkami budú aj nové liečebné postupy, prispôsobovanie liekov individuálnemu genetickému profilu pacienta a skoršie diagnostikovanie chorôb.
(čtk)