
Iračania si prehliadajú Saddámov palác: po bombardovaní vidno už len zvyšky okázalého bohatstva. FOTO - REUTERS
li na obdiv bohatstvo a moc - ale tradičným, klasickým a majestátnym palácom minulosti sa nepodobajú ani náhodou.
„Všetky vyzerajú, ako keby sa hotelová sieť Marriott zbláznila, so všetkými tými zlatými kohútikmi, imitáciou nábytku v štýle Ľudovíta XIV. a ohromným množstvom mramoru úplne všade,“ hovorí Andras Riedlmayer, odborník na islamské umenie harvardskej knižnice. „Všeobecne majú asi rovnakú úroveň vkusu ako kasína v Las Vegas.“
A vyšli tak na približne rovnaké peniaze - podľa štúdie amerického ministerstva zahraničia z roku 1999 vynaložil režim Saddáma Husajna od vojny v Perzskom zálive 2,2 miliardy dolárov na výstavbu asi 48 palácov. Niektoré odhady uvádzajú, že týchto palácov mohlo byť i sedem až osem desiatok.
„Sú symbolom, ukazujú ľuďom, kde je kráľ,“ hovorí John Malcom Russell, historik umenia a archeológ Massachusetts College of Art. „Čím viac ich je, tým viac nápadné sú - a o to predovšetkým išlo.“
Len jediný z palácov, ktoré Saddám obýval - kráľovský palác Zuhúr - v centre Bagdadu, je skutočným historickým kúskom architektúry. Patril kráľom, ktorí vládli Iraku od roku 1921 a boli zvrhnutí v roku 1958.
„Tie nové paláce sú jednoducho gýčové,“ tvrdí Reidlmayer. „Isto, nesmierne nákladné, ale gýčové. Napadne niekoho normálneho mať zlaté vodovodné rúrky?“
Podľa Russella, odborníka na staré iracké paláce, sa Saddámove stavby ani trochu nepodobajú tým majestátnym nádherným palácom ázijskej ríše z rokov 900 až 700 pred naším letopočtom. Interiéry vtedy nechávali vykladať reliéfnymi sochami a kamennými doskami.
„Saddám sa rozhodol pre niečo, čo v kontexte vyzerá veľmi moderné, takže to jediné, čo majú so starými palácmi spoločné je, že je ich veľa a sú veľké - nič viac.“
A okrem toho sú v nich bohato zdobené krištáľové lustre, vnútorné bazény, masívne kreslá podobajúce sa trónom, bunkre a mešity, v niektorých sú dokonca i mučiarne a jeden palácový komplex má zábavný park.
Niektoré sú také gýčové, že by vyzerali omnoho lepšie trebárs v Spojených štátoch, zhodujú sa odborníci. „Toto vyzerá ako dom Sylvestra Stalloneho na Floride alebo ako typický dom v Beverly Hills,“ tvrdia experti.
A navyše - postaviť ich v Iraku síce muselo stáť celý majetok, ale rozhodne neboli ani zďaleka také nákladné, ako keby si ich niekto nechal postaviť v Amerike.
(čtk, fox news)