
Vďačným suvenírom sú aj iracké dináre, na ktorých bol zobrazený Husajn. Predávajú sa aj na trhovisku v jordánskom Ammáne. FOTO - REUTERS
List adresoval Udajovmu strýkovi, ale pre akúsi príčinu ho neodoslal. Teraz ho našli vo vylúpenom Udajovom dome na bagdadskom predmestí Karada.
Je z leta roku 1990. Teda krátko pred vpádom Husajnových vojsk do Kuvajtu. O pol roka neskôr sa však musela Husajnova armáda stiahnuť.
Medzinárodná koalícia na čele s Amerikou dala Saddámovmu snu o „Veľkom Iraku“ poriadny úder. Je však zrejmé, že bol naozaj vážnou strategickou témou Husajnovho mocenského okruhu. Už v roku 1980 zaútočil diktátor na Irán. Okrem strachu z iránskej islamskej revolúcie, chcel Saddám obsadiť aj časti spomínaného územia Arabstanu. Po ôsmich rokoch ťažkých bojov, aj napriek vtedajšej americkej podpore, vo vojne nezvíťazil.
Husajn od začiatku prevzatia plnej moci v roku 1979 prejavoval mimoriadny záujem aj o vstrebanie Palestíny. Nikdy neuznal štát Izrael a podporoval najextrémnejšie krídla palestínskeho odboja. V posledných rokoch dokonca platil vysoké dolárové „odškodné“ rodinám pozostalých samovražedných atentánikov.
Vojenská akcia USA a Veľkej Británie a ďalších krajín však aj Husajnov sen o „Veľkom Iraku“ pochovala.