
Americký týždenník Time vyšiel s obálkou, ktorá zopakovala nápad z roku 1945, keď spojenci porazili hitlerovské Nemecko. FOTO - ČTK/AP
TIKRÍT - Americká námorná pechota včera vošla na obrnených transportéroch do ľudoprázdneho Tikrítu. Zo vzduchu ju zaisťovali vrtuľníky a lietadlá. Letecké sily zlikvidovali niekoľko pohybujúcich sa irackých tankov a zabili asi 15 vojakov, potom však už bol odpor len príležitostný a nevýznamný. Posledná významná iracká bašta padla 26. deň spojeneckej operácie.
Podľa Tikríťanov väčšina Republikánskych gárd a fedajíni opustili mesto už pred piatimi dňami. Američania pôvodne odhadovali, že v meste môže byť okolo 2500 príslušníkov Republikánskych gárd a fedajínov a možno sa tu ukrývajú i vysokí predstavitelia Husajnovho režimu. Nič také sa zatiaľ nepotvrdilo.
Podľa televízie al-Džazíra miestne kmene ponúkli, že budú rokovať o „mierovom riešení“ situácie, a odovzdali im niektorých vodcov irackej vládnej strany Baas v meste.
Väčšina ulíc v Tikríte je od nedele opustená. Velenie spojeneckých síl v Katare však odmietlo potvrdiť, že mesto považuje za dobyté. „V Tikríte ešte musíme spraviť niektoré operácie. V oblasti tešte existujú sily verné Saddámovi Husajnovi, ktoré sa nevzdali,“ povedal hovorca spojeneckého štábu v Katare poručík Herbert Josey.
Vojna sa neskončila, ale iracká armáda už podľa všetkého prestala byť organizovanou bojovou silou. Vyhlásil to hovorca vrchného velenia amerických síl (Centcom) v Katare. „Bolo by predčasné hovoriť, že vojna sa skončila, kým pokračuje (iracký) odpor. Bitka o Tikrít prebieha. Boje sú pritom urputné, ale nie sú organizované,“ uviedol hovorca Frank Thorp. Najaktívnejšími bojovníkmi sa v tejto fáze vojny stali zahraniční dobrovoľníci, ktorí prišli do Iraku bojovať proti Američanom.
(čtk, reuters, mch)