
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Ministerstvo práce štartuje penzijnú reformu. Nebude sa však týkať všetkých budúcich dôchodcov. Osobitné systémy sociálneho zabezpečenia si chce ponechať štyridsaťtisíc vojakov a policajtov. Zamestnanci silových rezortov platia odvody na účty ministerstiev obrany alebo vnútra, ktoré im potom vyplácajú penzie.
Minister práce Ľudovít Kaník sa onedlho stretne so zástupcami ministerstiev obrany aj vnútra. „Bude to v nasledujúcich dňoch. Pravdepodobne po Veľkej noci,“ prezradil ministrov hovorca Martin Danko. Predkladatelia penzijnej reformy nechcú podľa neho zmeniť sociálne zabezpečenie ozbrojených zložiek za každú cenu.
Armáda aj polícia sa odmietajú zapojiť do penzijnej reformy. Podľa ich interpretácie by to znamenalo vzdať sa súčasného špeciálneho sociálneho systému. „Treba si uvedomiť, že služba vojaka nie je celoživotná. Jeho schopnosť vykonávať prácu klesá rýchlejšie ako v iných povolaniach. Šesťdesiatroční výsadkári sú jednoducho nezmysel,“ vysvetľuje Rudolf Martančík, riaditeľ sociálneho odboru ministerstva obrany.
Neštandardné sociálne zabezpečenie príslušníkov ozbrojených zložiek hrá tiež významnú motivačnú úlohu. Výška výsluhového dôchodku v týchto rezortoch pritom zohľadňuje len odslúžené roky a dosahovaný príjem. Penzijný systém vojakov a policajtov je teda spravodlivejší ako súčasný priebežný civilný systém.
Výsluhové dôchodky bývalých vojakov a policajtov sú vyššie ako starobné penzie ostatných ľudí. Zatiaľ čo priemerný starobný dôchodok na Slovensku len mierne presahuje 6200 korún, bývalí vojaci dostávajú v priemere od deväť- do pätnásťtisíc. Bývalí policajti dostávajú od ministerstva vnútra 9400 korún mesačne.
Ministerstvá obrany aj vnútra priznávajú ‘svojim‘ penzistom niekoľko druhov dôchodkov a príspevkov. Sú to výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok, vdovský výsluhový dôchodok vdovecký výsluhový dôchodok či sirotský výsluhový dôchodok.
Peniaze na vyplácanie penzií berú silové rezorty od súčasných vojakov a policajtov. Ak v niektorom fonde peniaze chýbajú, deficit zaplatí štátny rozpočet. Naopak, ak je fond prebytkový, zvyšné peniaze štát zoberie. „Teraz sme v deficite. Armáda totiž prechádza reštrukturalizáciou a do predčasného dôchodku posielame veľa dôstojníkov. V roku 2010 sa dostaneme znovu do normálu,“ dodal Martančík.