BRATISLAVA – Pri hľadaní nezvestných polícii neraz pomôže pátracia relácia vysielaná v televízii. Vlani pomohol televízny program Na stope takmer v dvadsiatich percentách prípadov. A polícia verí, že keby sa relácia o hľadaných ľuďoch vysielala skôr – STV ho vysiela až o pol jedenástej večer, percento by bolo ešte vyššie.
Niekedy sa ľudia po zverejnení fotky ozvú hneď, inokedy o pár dní: „Ozvú sa, že osobu len zazreli alebo sa niekedy prihlási sama. Už sme mali prípad, že chlap sedel pred televízorom u budúcich svokrovcov, a zrazu zistili, že je hľadaný pre neplnenie povinnej výživy,“ hovorí riaditeľ odboru pátrania na Policajnom prezídiu Jozef Kromerinský.
Pripomína, že kedysi program išiel skôr: „Okolo siedmej, ôsmej večer. Potom ho posunuli a zabudli na jeho spoločenský význam.“ Je presvedčený, že keby mali lepší vysielací čas, ozvalo by sa viac ľudí. „Boli sme už s policajným prezidentom na rokovaní s novým generálnym riaditeľom a prisľúbil nám podporu počas novej vysielacej štruktúry.“
Minulý mesiac políciu v Bratislave navštívili z ostravského štúdia Českej televízie tvorcovia relácie Na stopě. Chceli spolupracovať. Kromerinský hovorí, že majú oveľa lepšie podmienky ako Slováci: „Verím, že aj u nás budú mať tvorcovia relácií s policajnou tematikou rovnaké alebo aspoň podobné podmienky.“
Polícia hľadá vždy viac ľudí, ako môže zverejniť. Prednosť v televízii dáva nezvestným, ktorí bez stopy zmizli, pred ľuďmi, ktorí sú mŕtvi, ale nevedia ich identifikovať. Rodina musí so zverejnením fotografie súhlasiť: „Bez toho to dať nemôžeme. Nie je dôvod, aby nesúhlasila, lebo je aj v ich záujme, aby sa osoba našla.“
(mož)