Najvážnejším kandidátom je terajší šéf združenia, starosta Štrby Michal Sýkora. Na čele združenia je od roku 1993, má podporu regionálnych združení. „Moji kolegovia vidia môj štýl práce, ktorý je založený na nadstraníckosti a dialógu. Za tie štyri roky sme predsa len kus roboty urobili,“ hovorí.
Jeho protikandidáti mu vyčítajú, že je málo razantný pri presadzovaní požiadaviek samosprávy a obviňujú ho z úslužnosti vládnej koalícii.
Primátor Žiliny Ján Slota o Sýkorovi povedal: „Tento človek tam už nemá čo robiť. On je nápomocný vláde, a to nemá nič spoločné s riadením ZMOS.“ Sýkora oponuje, že ZMOS sa každej vláde snaží byť partnerom a že rokovaním sa dá dosiahnuť viac ako vyhrážaním.
Podľa ďalšieho z kandidátov, primátora Zvolena Vladimíra Maňku vedenie ZMOS spravilo všetko, čo mohlo. Znervózňuje ho však, „ako sa robí prenos kompetencií, najmä v oblasti školstva, ale aj zdravotníctva a v oblasti stavebných úradov, keď chýbajú peniaze“.
Sýkorovi hrá do karát, že na rozdiel od svojich protikandidátov je starostom malej obce. „Hlbšie pozná problémy starostov menších obcí,“ myslí si starosta Sučian Milan Rybár.
Túto Sýkorovu výhodu pripúšťa aj starosta Jaslovských Bohuníc Peter Ryška, ktorý si o Sýkorovi myslí, že je „málo iniciatívny“. Podľa Ryšku veľa záleží na tom, či sa primátori dohodnú a „nevyšachujú“ tak vlastných kandidátov z ďalšieho boja, a či sa naopak niektorý z kandidátov-primátorov vzdá v prospech iného, čím posilní jeho šance na zvolenie.
Aj keď je v ZMOS značný nepomer medzi obcami a mestami - 132 miest a až 2 590 obcí - na voľbe predsedu sa to neprejaví. Po druhýkrát sa uplatní tzv. váhové hlasovanie, starostovia budú mať rovnaký počet hlasov ako primátori. „Nepredpokladám, že voľby rozhodnú len starostovia,“ hovorí Sýkora.
Na sneme by sa malo zúčastniť 1462 starostov a primátorov.
JOZEF ČAVAJEC