
Iracký vojak skáče z ruín múzea v meste Tikrít po bombardovaní spojencami v čase, keď ešte nebolo jasné, či iracký režim padne. Včera sa už americkí vojaci prechádzali po uliciach mesta. FOTO - TASR/EPA
Americké jednotky sa dostali na pom doň však čakali na vojakov námornej pechoty, ktorí sa sem presúvali z Bagdadu.
O prieniku Američanov do mesta informoval včera v rozhovore pre televíziu CNN veliteľ bojových operácií USA v Iraku, generál Tommy Franks. Vojaci vraj pri ňom nenarazili na odpor. Podľa jeho slov však zatiaľ nemajú toto rodisko Saddáma Husajna pod úplnou kontrolou. „Boje pokračujú,“ povedal Franks. Podľa neho sú v rôznych oblastiach skupinky od polovojenských oddielov až po eskadry smrti a Saddámovych fedajínov. Mal pravdu. Streľba a výbuchy boli v okolí Tikrítu počuť aj večer.
„Kým nebudeme mať pocit, že máme všetko pod kontrolou, nebudeme pravdepodobne označovať počiatočnú vojenskú fázu za ukončenú a totalitný režim za porazený,“ dodal generál.
Záujem spojencov o mesto mal okrem strategického i iný dôvod. Podľa niektorých armádnych predstaviteľov sa v ňom totiž môže ukrývať Saddám Husajn a jeho najbližší. Niektoré médiá špekulujú, že najvyšší predstavitelia padnutého režimu mohli utiecť do susednej Sýrie. Kým minister zahraničných vecí USA Colin Powell včera Damask varoval pred poskytnutím úkrytu Saddámovi a jeho komplicom, minister obrany Donald Rumsfel povedal, že Sýria tak skutočne robí.
Powell tiež v rozhovore pre BBC tvrdil, že USA v Iraku nájdu zbrane hromadného ničenia, ktoré boli hlavným dôvodom na vojenskú inváziu.
Ostatné časti Iraku majú spojenci už pod svojou kontrolou. V sobotu sa im podarilo obsadiť strategicky dôležité mesto Kút, čím sa otvorila nová zásobovacia cesta z juhu krajiny smerom na sever. Napätie však spôsobuje nepretržité rabovanie, ktoré postihlo všetky dôležité mestá. Hrozbou zostávajú aj náboženské stretnutia medzi šíitmi a sunnitmi, ktoré by podľa niektorých analytikov mohli prerásť do občianskej vojny. Prvé náznaky náboženského napätia sa objavili v stredoirackom Nadžáfe, kde ozbrojenci z radikálnej skupiny Džimáate Sadr-Saní, na čele ktorej stojí syn niekdajšieho duchovného vodcu v Iraku Muktada Sadra, obkľúčili dom najvyššieho šíitského duchovného ajatolláha Alího Sistaního a žiadali, aby do 48 hodín opustil Irak. V opačnom prípade chceli na dom zaútočiť.
(mm, čtk)