
Členky maďarského folklórneho súboru vo Veresegyháze neďaleko Budapešti sa zúčastnili referenda v ľudovom kroji. V tomto regióne bolo relatívne veľa hlasov proti vstupu do únie, lebo tamojší obyvatelia doplácajú na to, že ich región patrí z hľadiska únie do jednej štatistickej jednotky spolu s Budapešťou, a preto príde o regionálnu rozvojovú pomoc, na ktorú by mala bez hlavného mesta nárok. FOTO - ČTK
BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA - V sobotu v Maďarsku úspešne prebehlo referendum o vstupe krajiny do Európskej únie. Na referende sa zúčastnilo 45,56 percenta oprávnených voličov. Za vstup do únie hlasovalo 83,76 percenta zúčastnených, teda celkovo čosi vyše troch miliónov voličov, čo je v prepočte 38 percent z ôsmich miliónov tých, čo majú právo voliť. Proti bolo takmer 600-tisíc.
Referendum bolo úspešné vďaka tomu, že v Maďarsku stačí, aby sa na referende zúčastnilo len 25 percent oprávnených voličov.
Maďarskí politici sú výsledkom nadšení, lebo percento priaznivcov vstupu bolo vyše 80 percent. Sklamaním bola nízka účasť, lebo aj najpesimistickejšie odhady počítali s účasťou výrazne nad 50 percent.
Premiér Péter Medgyessy prirovnal Maďarsko k lodi, ktorá konečne dorazila do prístavu, hoci „väčšinou sme nemali priaznivý vietor a museli sme veslovať“.
Výsledok privítali aj opoziční politici, ihneď však zdôraznili význam ochrany maďarských záujmov. „Naša budúcnosť je Európa, našou vlasťou však zostáva Maďarsko,“ upozornil v sobotu večer bývalý premiér Orbán.
Všetci sa zhodli na tom, že vstup Maďarska do únie je dôležitý aj pre Maďarov žijúcich v susedných štátoch. „Únia je jedinou možnosťou znovuzjednotenia maďarského národa ponad súčasné hranice,“ povedal Medgyessy.
Nízku účasť pripísala opozícia zlej vládnej kampani, ktorá vraj bola nepraktická a príliš optimistická. Minister zahraničia László Kovács oponoval, že „voličov zmiatlo to neustále „áno, ale“, ktoré počuli od opozície“.
Podľa všeobecnej mienky mala väčšina voličov pocit, že je všetko už dopredu rozhodnuté a ísť hlasovať vlastne nie je potrebné. Objavil sa aj názor, že referendum nemalo byť v sobotu, ale v nedeľu, ktorá je v Maďarsku tradičným dňom volieb.
Chybou eurokampane mohlo byť aj to, že bola až príliš zameraná na presviedčanie voličov, aby hlasovali za vstup a zabudla ich presviedčať, aby k urnám vôbec išli.
Z výsledkov je jasné, že k urnám neprišli hlavne odporcovia členstva. Typickým príkladom je Budapešť, kde bola účasť relatívne vysoká, ale oproti ostatným regiónom bol výsledok referenda najmenej priaznivý pre vstup.
Výsledok maďarského referenda privítali oficiálni predstavitelia únie, nemecký minister zahraničia Joschka Fischer, francúzsky premiér, predstavitelia susedných štátov a tiež lídri maďarských menšín v okolitých krajinách. Šéfovia poľských politických strán naopak neskrývali sklamanie z nízkej účasti, výsledok maďarského referenda podľa nich neveští pred poľským referendom nič dobré.
PETER MORVAY