BRATISLAVA – Takmer 84 percent maďarských voličov hlasovalo v sobotňajšom referende za vstup do Európskej únie, ale k urnám ich prišlo len 46 percent. Je to prvé referendum zo série v krajinách strednej Európy a nízka účasť vyvolala sklamanie a obavy.
„Je to veľmi vážne varovanie,“ povedal vicepremiér Pál Csáky. U nás by za takejto účasti referendum bolo neplatné. Premiér Mikuláš Dzurinda to aj preto považuje za memento.
V Maďarsku stačí iba 25-percentná účasť, tamojšie odhady však predpovedali, že k urnám príde výrazne viac než 50 percent ľudí. Panuje názor, že ľudia nemali motiváciu zúčastniť sa na referende, lebo bolo vopred všetkým jasné, že veľká väčšina bude hlasovať za vstup.
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK hovorí, že maďarský výsledok by mohol ľuďom na Slovensku otvoriť oči, lebo politické strany mobilizáciu spoločnosti podceňujú.
Haulík považuje riziko nízkej účasti za nezanedbateľné. „Občan musí mať pocit, že jeho účasť je dôležitá. Tento pocit sa v ňom musí vzbudzovať. To sa však na Slovensku nerobí.“
Hlavný vyjednávač Ján Figeľ povedal, že je to „obrovská výzva nepodceniť žiadny faktor, ktorý môže mať vplyv na výsledky referenda“.
Slovenské referendum bude v poradí druhé (16. a 17. mája). Ak by bolo pre nízku účasť neplatné, bola by to vážna porážka súčasnej vlády a podľa politickej etiky by mala odstúpiť, myslí si ústavný právnik Ladislav Orosz. Z právneho hľadiska by sa však podľa neho „nič nestalo“, lebo o vstupe do únie rozhoduje parlament a referendum je niečím navyše.
Predsedníčka výboru pre európsku integráciu Monika Beňová (Smer) si myslí, že negatívnu rolu v maďarskom referende mohol mať bývalý premiér Viktor Orbán, ktorý bol voči únii veľmi kritický. Na otázku, či rovnako kritický nie je aj Smer, Beňová odpovedala, že pozrieť sa treba aj na KDH, ktoré podľa nej môže u voličov vyvolávať obavy.