Ann Arbor 13. apríla (TASR) - Vysoké ocenenia a poďakovania sa počas celého pobytu v USA dostávali prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a Slovensku za zásadný postoj, ktorý SR zaujala v otázke Iraku a postavila sa na stranu spojencov. Prezident USA George W.Bush počas mimoriadne srdečného a priateľského stretnutia so slovenským prezidentom zdôraznil, že USA rátajú so Slovenskom aj pri obnove Iraku.
Potvrdením jeho slov bolo aj stretnutie ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa a generálneho riaditeľa SARIA Ladislava Balka s predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí USA.
Ako dnes povedal minister novinárom, škody spôsobené vojnou Iraku sa ešte len vyčísľujú, preto je predčasné hovoriť o firmách a spôsobe účasti, ktoré sa na rekonštrukcii zúčastnia. Už teraz je však zrejmé, že sa uplatnia predovšetkým tie firmy, ktoré už v minulosti v danom regióne vyvíjali aktivity a majú potrebné skúsenosti. "Chceme byť korektní voči všetkým potenciálnym slovenským dodávateľom a hľadáme systémový spôsob ako osloviť všetky firmy," zdôraznil minister Nemcsics.
Z rokovaní na ministerstve zahraničných vecí USA vyplynulo, že záujem je najmä o stavebné kapacity na obnovu škôl a mestskej infraštruktúry, cestnej infraštruktúry, ďalej o subdodávky firiem podnikajúcich v energetike a v mnohých ďalších oblastiach. Cieľom je, aby sa iracká ekonomika dostala na takú úroveň, aby sa v budúcnosti mohla zapojiť do medzinárodného systému.
Podľa Nemcsicsa má pracovná cesta prezidenta SR v USA značný význam aj pre rozšírenie obchodnej spolupráce s americkými podnikateľmi. Najmä pobyt v Michigane a na detroitskom stretnutí s americkými podnikateľmi ukázal, že Slovensko považujú za krajinu, kde je výhodné investovať. Tomuto presvedčeniu napomohla aj účasť predstaviteľov tých firiem, ktoré sa na Slovensku už etablovali. Napríklad John Goodish z U.S. Steelu, ktorý ešte donedávna viedol U.S.Steel Košice, na stretnutí zdôraznil, že Slovensko sa pre oceliarne stalo východiskovým miestom pre rozširovanie aktivít v strednej a východnej Európe.
Svoju spokojnosť vyjadril aj zástupca spoločnosti Delphi, ktorá v Senici vyrába elektrokáble pre automobilový priemysel a zamestnáva stovky ľudí. Americkí investori oceňujú najmä vysokú kvalifikovanosť pracovníkov, ale aj postupne sa zlepšujúce legislatívne prostredie. Prezident Združenia podnikateľov Karol Pavlů v tejto súvislosti zdôraznil, že tieto prednosti slovenského prostredia by sa mali ešte dôraznejšie prezentovať, aby zahraničných investorských aktivít bolo čoraz viac a smerovali aj do oblasti malého a stredného podnikania.
(osobitný spravodajca TASR Peter Nedavaška) juh mic