
V Bagdade sa ďalej rabuje. Rešpekt nevzbudzujú ani tanky. FOTO – REUTERS
Saddámov pád sprevádza chaos a rabovanie. Iračania zo seba musia dostať všetku zlosť za roky diktatúry a v mestách nie je autorita, ktorá by tomu zabránila. Američania a Briti to zatiaľ nezvládajú, včera večer sa však začali snažiť: po zotmení mali v Bagdade vyhlásiť zákaz vychádzania.
Tri dni brali Iračania všetko, čo im prišlo pod ruky: najskôr vybrakovali vládne budovy a úrady. Potom začali ničiť aj nemocnice, zahraničné ambasády, podľa reportéra britského denníka Independent vrátane slovenskej, obchody, lepšie štvrte. V Bagdade, Basre, Kirkúku a pravdepodobne aj v menších mestách vzniklo bezvládie. Čaká sa na šerifa, ktorý by do ulíc vrátil poriadok.
Američania a Briti to pochopili, zatiaľ to nezvládajú. Mesiace ich pripravovali na boj. Na vojnu boli nabudení, trénovaní, na hranie sa na policajtov nie. Na porážku Saddáma stačilo, keď do mesta prišlo niekoľko stoviek vojakov, na udržanie poriadku nie.
Vojaci zrazu nevedia, čo majú robiť. Vidieť to bolo v Bagdade, kde sa Američania bezmocne prizerali na rozvášnený dav, ako rozoberá domy irackých ministrov.
Po včerajšku by sa to malo zmeniť. Američania dostali príkaz zabrániť ďalšiemu rabovaniu. Zatiaľ to však na veľký úspech nevyzerá. Naopak, okrem rabovačiek sa v uliciach začali presadzovať aj zákony džungle: silnejší a agresívnejší ovládajú okolie a ničia ostatných. Včera si v Bagdade vybavovali staré spory puškami.
Pre spojencov je to o dôvod viac, aby okamžite začali určovať pravidlá. Pomôcť by im mali Iračania. „Američania by mali vyzvať policajtov, aby sa vrátili do práce. Som si istý, že mnohí by sa vrátili,“ povedal vo štvrtok reportérovi denníka Los Angeles Times bagdadský počítačový odborník Hamíd Hilla. „Mali by tiež osloviť elektrikárov a vodárov. Tieto služby potrebujeme, je to veľmi dôležité.“
Včera to Washington už urobil: vyzval miestnych ľudí, ktorí mali prístup k informáciám o riadení mesta, aby sa prihlásili. Ich skúsenosti by mali urýchliť koniec anarchie.
Američania zriadili v hoteli Palestine v centre Bagdadu niečo ako operačné centrum. Tu by sa mali stretávať americkí generáli s Iračanmi. Vojaci potrebujú rady, ako vlastne mesto funguje. Čo sa kde nachádza, čo musia opraviť, kde potrebujú vodu, kde sa dá obnoviť elektrina.
Vojaci na to možno ešte nie sú pripravení. Do Bagdadu vstupovali odhodlaní bojovať o každý roh, hecovali ich na tvrdý odpor. Každodenné civilné problémy sa im preto môžu zdať malicherné. Ich velitelia im musia vysvetliť, že práve toto je teraz rozhodujúca bitka tejto vojny. Vybojovať mier a poriadok.
Keď to nedokážu, veľmi rýchlo sa zabudne na rýchle vojenské úspechy. Ak nedokážu vrátiť do ulíc poriadok, stanú sa bezohľadnými dobyvateľmi. Na rozdiel od Mongolov v 13. storočí síce neplienia, dovolili to však urobiť nahnevaným Iračanom.
MATÚŠ KOSTOLNÝ