
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
, stojí čas a nervy a nie je dostupné všetkým, pre mnohých je naďalej jedinou možnosťou, ako získať byt či dom.
Kto rozmýšľa o hypotéke a môže dostať štátnu podporu, mal by sa poponáhľať. Od polovice tohto roka ich chce štát dotovať ešte menej. K pravidelnému znižovaniu podpory má pribudnúť aj to, že jej výška nebude záväzná počas celého obdobia splácania úveru. Teraz platí, že štátna podpora, platná v čase vybavenia úveru, je priznaná na celý čas. „Stabilná výška bonifikácia nebude garantovaná,“ povedal Peter Papanek z ministerstva financií. Novelu by mali poslanci Národnej rady schvaľovať tento mesiac.
V praxi by to znamenalo, že kto dostane úver po 1. júli, na tento rok sa ešte bude jeho úrok znižovať o 2,5 percenta. V budúcich rokoch môže percento, ktorým štát úrok dotuje, klesať. Pri úvere vybavenom do konca prvého polroka sa bude 2,5 percenta z úroku odpočítavať až do úplného splatenia. „Keďže ministerstvo financií plánuje zrušiť fixný štátny príspevok na úroky, a pravdepodobne skôr či neskôr úplne vycúva z takejto nie celkom korektnej podpory bývania, treba sa s uzavretím zmluvy poponáhľať,“ hovorí ekonomický analytik zo spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska.
Dostupnosť hypoték ovplyvňuje nielen to, že banky odpočítajú z príjmu všetky možné výdavky, a tak môžu prísť na to, že podľa nich úver nedokážete splácať. Banka môže požičať len sumu, ktorá neprevýši 70 percent hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. V zahraničí je bežné aj to, že sa úver môže dosiahnuť až sto percent. „O zvýšení sa neuvažuje,“ povedal Ján Onda z Národnej banky Slovenska.
Banky tvrdia, že by sa prispôsobili, ale nemuseli by tým získať všetci. „Ak by išlo o bonitného klienta, takýto postup by mohol byť pre banku prijateľný,“ tvrdí Norbert Lazar z OTP Banky. „Pravdepodobne by sme to využívali, samozrejme, za podmienok zodpovedajúcich zvýšenému riziku,“ poznamenal Roman Začka z Tatra banky.