V Amerike sa sporia, čo s Irakom

Saddám je minulosťou. Kto ho nahradí? To je otázka, ktorá rovnako ako Iračanov zaujíma aj najväčších hráčov americkej administratívy.


Vodca Irackého národného kongresu Ahmed Šalabí diskutuje s kmeňovými náčelníkmi. Nie je však presvedčený, že by mali byť zastúpení v dočasnej vláde. FOTO - REUTERS


Zdá sa, že Američania mali viac-menej jasno v tom ako Irak zlomiť vojensky, nie sú však celkom pripravení na to, čo robiť teraz. Zmätočné signály a vyhlásenia, ktoré charakterizovali prvé hodiny po páde Saddáma, sú toho jasným dôkazom.

Je viac ako isté, že Washington nie je jednotný v niektorých zásadných otázkach. Ide o mieru zastúpenia exilu a domácej opozície v dočasnej vláde, rýchlosť, s akou má byť nastolená a meno človeka, ktorý bude spolu s generálom Garnerom krajinu do ustanovenia „normálnej“ vlády reprezentovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Deliaca línia sa vinie medzi „jastrabmi“ - teda ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom, jeho námestníkom Paulom Wolfowitzom, čiastočne viceprezidentom Dickom Cheneym, vplyvným mužom Washingtonu Richardom Perlom a šéfom diplomacie Colinom Powellom. Na Powellovej strane sú podľa amerických denníkov aj ľudia zo spravodajských služieb.

Spory sa prejavili v stredu, keď Cheney oznámil, že už zajtra sa v Násiríji stretnú Američania s viac ako štyridsiatkou irackých predstaviteľov, aby prerokovali budúcnosť krajiny. Túto správu vzápätí dementoval Biely dom aj ministerstvo zahraničných vecí: stretnutie bude, ale neskôr.

Podľa analytikov, nešlo o administratívny nedostatok komunikácie, ako skôr o súboj dvoch predstáv o budúcom Iraku. Jastrabi by chceli dočasnú vládu zostaviť čo najskôr a stavajú hlavne na šéfa Irackého národného kongresu Ahmeda Šalabího. Na toho sa však s rozpakmi pozerá rezort zahraničia aj CIA. Šalabí je podľa spravodajských dôstojníkov v Iraku neznámy a má viac kontaktov vo Washingtone ako v Bagdade. Je podozrivý aj z machinácií s americkými peniazmi na iracký odpor.

SkryťVypnúť reklamu

Šalabí je problematický aj z iného dôvodu - je síce prozápadný, nechápe však štruktúru irackej spoločnosti. V stredu napríklad kritizoval výber perspektívnych irackých predstaviteľov, čo urobili Američania. Je v ňom podľa neho veľa kmeňových náčelníkov. Ich prítomnosť naopak víta šéf diplomacie Powell, podľa ktorého by práve kmeňových náčelníkov a náboženských vodcov mali oslovovať pri zostavovaní dočasnej vlády.

Šalabí sa dostal aj do sporu s generálom Garnerom, ktorého obvinil zo zlej humanitárnej situácie na juhu Iraku.

Americkým plánom na zostavenie dočasnej vlády zasadila ranu aj neochota najväčšej šíitskej opozičnej skupiny - Najvyššej rady islamskej revolúcie podieľať sa na rozhovoroch. Dôvodom je vojenská prítomnosť Američanov v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Washingtonská administratíva dumá aj nad tým, aký Irak vlastne chce - úplnú demokraciu a žiarivý príklad pre celý región, alebo čiastočnú demokraciu saudskoarabského typu, ktorá nebude ohrozovať ostatných?

Aj v tejto otázke na seba narážajú vizionárski neokonzervatívci a ich predstava o ustanovení demokracie na celom Blízkom východe a skeptickí pragmatici, ktorí neveria, že v moslimskom svete zavládne západný model.

Americký profesor medzinárodných vzťahov Donald Steel upozorňuje, že Američania sa veľakrát pokúsili reformovať svet a jeho časti, vždy sa však stiahli, pretože cítili, že by zaplatili vysokú cenu: „Ak by ich inštalovanie demokracie v Iraku stálo veľa životov a síl, prestali by tento proces podporovať.“

To je možno príčina toho, prečo sa do obnovy Iraku púšťajú tak rozpačito a neisto.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 177
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 6 168
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 774
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 807
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 257
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 931
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 916
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu