Paríž 10. apríla (TASR) Bez osobitných emócií odhlasovali poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu rozšírenie Európskej únie z 15 na 25 členských štátov. Necelá stovka poslancov zo 626 sa zúčastnila na diskusii pred hlasovaním, ktoré mnohí rečníci označili za historické, konštatuje v dnešnom čísle denník Libération.
Poslanci EP hlasovali o každej kandidátskej krajine osobitne, čo už nebudú môcť robiť poslanci národných parlamentov členských krajín EÚ: tí sa budú musieť rozhodnúť, či schvália alebo neschvália prijatie 10 kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, spoločne.
Jednotliví poslanci EP v prejavoch, zameraných na budúcnosť EÚ, vyjadrili potešenie, že príjmu medzi seba národy oslobodené spod komunistického jarma. Vyhli sa pritom téme, ktorá nedávno vyvolala hnevlivé reakcie: názorovému rozdeleniu v irackej kríze a vojne v Iraku. V nej sa kandidátske krajiny postavili na stranu USA, pripomenul Libération.
Koniec umelého rozdelenia európskeho kontinentu privítala Európska komisia i predstavitelia jednotlivých politických strán v EP s výnimkou euroskeptikov. Spomedzi nich Le Figaro vymenoval napríklad Nigela Faragea z Veľkej Británie, ktorý prirovnal EÚ k väznici národov.
Oba francúzske denníky podčiarkli, že najmenej hlasov dostala Česká republika. Poslanci bavorskej CSU a časť poslancov CDU tak vyjadrili nesúhlas s tým, že Praha sa odmietla ospravedlniť za Benešove dekréty. Na ich základe boli po skončení druhej svetovej vojny vysídlení sudetskí Nemci, pripomenul Le Figaro.