Nie je vylúčené, že v krajine sa objavia partizánske skupiny, začne sa boj s anarchiou. Na programe je výstavba nového poriadku a pomalý návrat k nedoriešenej palestínskej otázke. USA však môžu byť na svoju doterajšiu bilanciu v irackom konflikte právom hrdé, priznáva dnešné vydanie rakúskeho konzervatívneho denníka Die Presse.
Američania vyhrali vojnu v Iraku s oveľa menším počtom obetí, ako zrejme sami rátali. Za uplynulých 21 dní prišlo v USA pri automobilových nehodách o život viac osôb, ako si vyžiadalo vojnové ťaženie v Iraku. Lojalita Iračanov k Saddámovi Husajnovi mala veľmi krátky život a trvala dovtedy, kým nezmizli z dohľadu jeho prisluhovači. U šiitov a Kurdov vyvolal príchod Američanov nadšené ovácie. Aj u ostatnej časti irackého obyvateľstva existujú šance urobiť z amerických vojakov namiesto víťazov rovno osloboditeľov. Francúzi a Nemci sa ocitli v pozícii ufňukancov, triumf si môže vychutnať George W. Bush, konštatuje v závere rakúsky denník.
Rýchle víťazstvo Američanov a pád Husajnovho režimu priznáva aj dnešné vydanie konzervatívneho nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Rýchlym víťazstvom sa Amerike podarilo vziať vietor z plachát množstvu kritikov, ktorí tvrdili, že USA nemali bez súhlasu OSN na vojnové ťaženie v Iraku nijaké právo. Pokiaľ budú amerických vojakov vítať v Bagdade ako osloboditeľov a neopľúvať ich ako imperialistických zlodejov ropy, bude aj pre zarytých odporcov Ameriky veľmi ťažké odopierať Washingtonu právo na vedúcu úlohu pri obnove Iraku. Aj v medzinárodnej politike platí, že nie je nič úspešnejšie ako úspech, konštatuje nemecký denník.
Domnievať sa, že Amerika po rýchlom víťazstve nad Saddámovým režimom a v podstate aj nad medzinárodným odporom celého sveta pustí v prípade Iraku z rúk riadiace páky, by bolo rovnako naivné ako predstava, že priamej správy nad touto krajinou by sa mohla okamžite ujať OSN, podotýka mienkotvorný FAZ.
Kvôlu tomu, aby sa vojna v Iraku skončila úplne a zabránilo sa vypuknutiu prípadného povstania, bude aj v budúcnosti nevyhnutná prítomnosť veľkého počtu vojakov. Prekvapujúco rýchly pád Saddámovho režimu nesmie viesť k predčasnému záveru, že na jeho troskách možno - čosi ako nadstavbu - narýchlo vybudovať demokraciu. Na vznik demokratického Iraku bude potrebných veľa síl a svoju úlohu tu bude zohrávať aj Európa, uzatvára FAZ.