Chudobu pozná každý deviaty

BRATISLAVA – Na Slovensku žije takmer každý deviaty človek v hmotnej núdzi. Z hľadiska príjmov sa medzi chudobných radí asi šesťstotisíc Slovákov. Približne toľko ľudí je podľa ministerstva práce odkázaných na dávky sociálnej pomoci. Miera chudoby

Chudoba v niektorých častiach východného Slovenska je zjavná na prvý pohľad. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR

BRATISLAVA – Na Slovensku žije takmer každý deviaty človek v hmotnej núdzi. Z hľadiska príjmov sa medzi chudobných radí asi šesťstotisíc Slovákov. Približne toľko ľudí je podľa ministerstva práce odkázaných na dávky sociálnej pomoci. Miera chudoby je takmer vždy spätá s hospodárskou vyspelosťou regiónu a kráča ruka v ruke s nezamestnanosťou. Z medzinárodnej štúdie sociálnej situácie na Slovensku vyplýva, že 97 percent chudoby tvoria nezamestnaní a ich rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O previazanosti hmotnej núdze a nezamestnanosti svedčí aj regionálne rozloženie chudoby. Čím menej pracovných príležitostí, tým väčšia chudoba. „Ide o podstatnú časť východného Slovenska a niektoré okresy na juhu krajiny,“ potvrdila Angela Taylorová z britského ministerstva pre medzinárodný rozvoj, členka tímu, ktorý rok a pol zbieral a posudzoval údaje o sociálnej situácii Slovákov.

Chudoba sa však nemeria len príjmami a zamestnanosťou. „Nesmieme zabúdať ani na vzdelanostnú úroveň či na prístup k verejným sociálnym službám v niektorých regiónoch,“ zdôraznila Taylorová. Podľa kritérií Svetovej banky sa pri počítaní miery chudoby zohľadňuje napríklad kanalizácia či prístup k pitnej vode, čo nie je samozrejmosťou v stovkách osád na východnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Od septembra 2001 bežia v Michalovciach, Humennom a Lučenci medzinárodné pilotné projekty, ktorých cieľom je vytvoriť komunikačný kanál medzi miestnymi úradmi a rôznymi nadáciami, ktoré bojujú proti chudobe. „Verejná správa nie je zvyknutá komunikovať s tretím sektorom. Túto bariéru sme sa snažili prekonať častými diskusiami o možnej spolupráci,“ opísal problémy v komunikácii s regionálnymi úradníkmi Martin Čatloš, hlavný koordinátor projektu.

Zo štúdie Svetovej banky vyplýva, že najväčšia chudoba je medzi Rómami, ktorí žijú segregovaní v osadách v najchudobnejších častiach východného Slovenska. Tvoria asi štvrtinu z celkovej 450-tisícovej rómskej populácie. „Životné podmienky Rómov v osadách sú všeobecne horšie ako vo zvyšku rómskej populácie,“ hodnotí slovenských Rómov správa Svetovej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Chudoba Rómov má často korene aj v nízkej vzdelanosti. „Rómovia, ktorí ukončili pravidelnú dochádzku stredných odborných škôl alebo vyšších, žili s väčšou pravdepodobnosťou v integrovanejších oblastiach a mali vyššiu životnú úroveň,“ uvádza správa Svetovej banky. (tv)

Čo je to chudoba?

Miera chudoby sa počíta podľa niekoľkých ukazovateľov. Vo všeobecnosti síce platí, že chudoba sa začína pod šesťdesiatimi percentami priemerného platu, príjmy však nie sú jediným kritériom.

životné podmienky

Tento ukazovateľ skúma kvalitu života bez ohľadu na príjmy. Ide napríklad o to, či má respondent zavedenú kanalizáciu, kúrenie alebo elektrinu.

stupeň segregácie

V nerozvinutých oblastiach môže dôjsť k vyčleneniu sociálne slabej skupiny obyvateľov, čo znemožňuje ich neskorší návrat k životu strednej vrstvy.

SkryťVypnúť reklamu

verejné služby

Dostupnosť verejných služieb, napríklad zdravotnej starostlivosti, je takisto ukazovateľom chudoby. Nedostatok týchto služieb v regióne totiž znižuje životný štandard s minimálnym ohľadom na príjmy obyvateľov.

vzdelanie

Jeho dostupnosť znižuje riziko upadnutia do chudoby. V celom svete platí – čím vyššie vzdelanie, tým vyššia životná úroveň.

sociálne dávky

Poberatelia dávok a ich rodiny žijú v hmotnej núdzi a sú teda zákonom uznaní ako chudobní. Na Slovensku je na sociálnu pomoc odkázaných približne šesťstotisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu