
Jana Oravcová. FOTO - KATARÍNA BEŇOVÁ
ka tejto ceny, udeľovanej výtvarníkom do 35 rokov - Pavlína Fichta Čierna a jej traja fináloví konkurenti Stanislav Masár, Maroš Rovňák a Juraj Dudáš. „Ide vlastne o reinštaláciu vlaňajšej výstavy v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy,“ hovorí gestorka Ceny Oskára Čepana JANA ORAVCOVÁ z Nadácie - Centra súčasného umenia.
Cena pre mladých výtvarníkov, ktorá vznikla roku 1996 z iniciatívy zakladateľky a riaditeľky americkej nadácie Foundation for a Civil Society Wendy W. Luersovej, po putovaní viacerými slovenskými inštitúciami zakotvila v roku 2001 u vás. Po predošlom názve Tonal ste ju premenovali, prečo?
„Bola to cena akoby bez identity, a tak sme z niekoľkých návrhov vybrali bývalého popredného umenovedca Oskára Čepana.“
Aké sú podmienky účasti?
„Kandidáti musia mať slovenskú štátnu príslušnosť a v danom roku nedovŕšia viac ako 35 rokov. Prezentovať sa môžu v odboroch maľba, sochárstvo, grafika, kresba, inštalácia, fotografia, multimédiá a videoumenie, v súťaži nie je obsiahnuté úžitkové umenie, divadlo a film.“
Aký je o túto súťaž záujem?
„Ročne sa prihlási okolo tridsať či štyridsať mladých výtvarníkov.“
Vlani odznela na stránkach týždenníka Domino fórum diskusia o úrovni uplynulého ročníka súťaže. Mala vplyv trebárs na zloženie tohtoročnej poroty?
„Určite bolo dobré, že sa tejto cene venovalo toľko priestoru a odzneli viaceré názory. Porota bude nová, ale preto, že tej predošlej sa skončilo dvojročné funkčné obdobie. Nová zostava ešte nie je známa, bude mať sedem členov z inštitúcií mapujúcich výtvarné umenie - zástupcu slovenskej sekcie medzinárodnej organizácie výtvarných kritikov, vysokých škôl, Galérie mesta Bratislavy, regiónov a pod.“
Aký je systém práce poroty?
„Súťaž prebieha vo dvoch kolách. V prvom sa vyberú štyria finalisti, z ktorých v druhom kole porota vymenuje víťaza priamo na ich spoločnej výstave, kde kritériom bude aj táto prezentácia. Do úvahy sa však berie aj ich tvorba v posledných rokoch či účasť na medzinárodných podujatiach.“
Kedy bude tohtoročné vyhlásenie výsledkov a výstava finalistov?
„Devätnásteho júna v Galérii mesta Bratislavy.“
Čo čaká víťaza?
„Šesťtýždňový tvorivý pobyt v New Yorku, po ktorom sa prezentuje samostatnou výstavou, koncipovanou na báze osobných skúseností nadobudnutých v USA.“
Cena Oskára Čepana sa spolu s Cenou Jindřicha Chalupeckého v Českej republike od vlaňajška stala súčasťou siete s identickými súťažami v krajinách bývalej Juhoslávie. Plánujú sa vzájomné výmeny laureátov, respektíve finalistov?
„Bolo by to výborné, ale zatiaľ na to nie sú peniaze. No všetci sa aspoň stretnú v New Yorku.“
ALEXANDER BALOGH