
Zdroj: Sociálna poisťovňa GRAF – TASR
BRATISLAVA – Zamestnávatelia by mali svojim zamestnancom preplácať nemocenské počas prvých desiatich dní práceneschopnosti. Navrhuje to ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Spoluúčasť zamestnávateľov na platení péenky má viesť k tomu, aby si zamestnávatelia všímali, či je ich zamestnanec skutočne chorý, alebo len zneužíva systém.
Prvé tri dni práceneschopnosti by mali zamestnanci podľa návrhu ministerstva dostávať 18 percent svojho platu a ďalšie dni 55 percent platu. Keďže zamestnávatelia budú platiť svojim zamestnancom prvých desať dní nemocenské, znížia sa ich odvody na nemocenské poistenie z 3,4 na 1,4 percenta.
Niektorí zamestnávatelia si však nevedia predstaviť, ako by mali kontrolovať zdravotný stav pacientov.
„Mám prikázať lekárovi, aby vypísal môjho zamestnanca?“ pýta sa majiteľ malej firmy v Nitre. Hovorí, že nie je v jeho silách, aby ustriehol, či zamestnanci sú skutočne chorí.
Železničná spoločnosť pravdepodobne svojich zamestnancov nebude musieť kontrolovať. Tvrdí to jej hovorca Miloš Čikovský. Každý zamestnanec si podľa Čikovského váži aj robotu aj plat. 80 až 90 percent ich zamestnancov si v prípade choroby radšej vyberie dovolenku, ako by mali ísť na péenku. V prípade ľahšej choroby zase radšej prídu do práce.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko tvrdí, že zamestnávatelia majú prostriedky na to, aby dokázali kontrolovať svojich zamestnancov. Ak majú podozrenie, že zamestnanec nie je chorý, môžu kontaktovať lekára, alebo zamestnanca skontrolovať priamo doma. Pozície zamestnávateľov podľa Danka posilní novela Zákonníka práce. Zamestnávateľ bude môcť zamestnanca, ktorý péenku zneužíva, prepustiť.
Hovorca ministra zdravotníctva Tomáš Szalay však vraví, že zákon neumožňuje lekárovi informovať o zdravotnom stave pacienta bez jeho súhlasu.
Priemerná dĺžka práceneschopnosti je na Slovensku 25 pracovných dní. V porovnaní s krajinami Európskej únie je to vysoko nadpriemerné číslo. To poukazuje na to, že súčasný systém je mnohými zamestnancami zneužívaný. Podľa Danka, ak budú zamestnávatelia zainteresovaní na platené péenky, budú motivovaní, aby si svojich zamestnancov viac strážili.
Danko vraví, že zamestnávatelia by mali pri novom systéme ušetriť asi 2,3 miliardy korún. Problém by však mohol nastať v prípade epidémie. Proti tomu sa však môžu firmy poistiť.
Zamestnanci si podľa Danka mohli vybrať. „Buď sa znížia odvody a prejde táto vec na nich, alebo sa odvody neznížia a péenky bude naďalej preplácať poisťovňa. Zamestnávatelia jasne povedali, že súčasný stav je nevyhovujúci.“
PETER CSERNÁK
priemerný čas trvania Pn na slovensku(počet dní jedného prípadu PN podľa krajov, za február 2003)