
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac si po hlasovaní s úľavou zapálil. Má za sebou druhé veľké víťazstvo - parlament jeho novelu opäť schválil
FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Parlament včera druhýkrát a naposledy schválil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú vrátil prezident Rudolf Schuster. Od 1. júna teda pacienti začnú platiť poplatky za recept, za pobyt v nemocnici a návštevu ambulancie.
Parlamentná koalícia sa dokázala zjednotiť – zákon včera podporilo 77 poslancov. Prezidentom vrátené zákony musí podporiť nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda aspoň 76.
Poslanci neschválili v zákone nijaké väčšie zmeny, prijali však prezidentovu výhradu, že k paragrafom o vyberaní poplatkov chýbajú vykonávacie predpisy. Ministerstvo zdravotníctva ich musí dorobiť. Aj preto poslanci posunuli účinnosť zákona na 1. júna a nie na 1. mája, ako pôvodne navrhoval výbor pre zdravotníctvo.
Neprešiel prezidentov návrh, aby od poplatkov boli oslobodené deti do 18 rokov, nielen do šiestich. Zákon Schuster už nemusí podpísať, aj tak vyjde v Zbierke zákonov a začne platiť.
Minister Rudolf Zajac bol spokojný. „Je to skvelý výsledok. Parlament potvrdil, že vie podporiť vládu. Vláda potvrdila, že vie podporiť reformu,“ povedal.
Opakovaná rozprava bola pomerne krátka – prihlásili sa len štyria opoziční poslanci, ktorí zopakovali výhrady, ktoré predniesli už pri prvom schvaľovaní.
Poslancovi HZDS Milanovi Urbánimu chýbalo prepojenie zákona s inými potrebnými zákonmi. Poslanci KSS Jozef Ševc a Karol Ondriaš kritizovali novelu ako protiľudovú a protiústavnú, ktorá poškodí najchudobnejších občanov.
Povedali o novele zákonaRUDOLF ZAJAC, minister zdravotníctva: „Toto nie je systémová zmena, chceme len obmedziť nadbytočnú spotrebu v zdravotníctve. Nešlo nám o peniaze, to sme vždy hovorili, ale o to, aby sme si uvedomili, že čo je bezplatné, ešte nie je zadarmo, aby sme systém nezneužívali a aby sme zabránili v tvrdom biznise farmaceutickým firmám.“
ROBERT FICO (Smer): „Vládna koalícia nechá nevinných zaplatiť miliardové škody, ktoré napáchala od roku 1998.“
JOZEF ŠEVC (KSS): „Novela je flagrantným porušením ústavy.“
MILAN URBÁNI (HZDS): „Jediné plus je, že sa niečo začalo robiť. Ale to nestačí. Aj samotný predkladateľ hovorí, že je to predreformný zákon. To je čo? Žiaľbohu, minister Zajac dokumentoval, že nemá pripravenú komplexnú zmenu systému zdravotníctva. Tento zákon je politicky schválený len preto, aby niečo bolo schválené.“
KLÁRA SÁRKÖZY (SMK): „Reforma zdravotníctva nie je ani tak o politike ako o nás všetkých. Robíme ju pre seba, aby sme v prípade potreby mali zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Zavedenie poplatkov má za cieľ znížiť zneužívanie. Že sa tak stane, vidíme už teraz, keď sa od januára znížil počet pacientov v nemocniciach.“
PETER BIROŠ (ANO): „Som presvedčený, že občan nakoniec pochopí význam týchto zmien. Bude rozumné zvažovať každú návštevu u lekára. V konečnom dôsledku ocení, že u lekára nebude musieť čakať hodiny a lekár sa mu bude môcť dlhšie venovať.“
MARIAN BOČA, viceprezident Asociácie súkromných lekárov: „Poplatky za návštevu v ambulancii nič systémové neriešia. Pre lekára to neznamená žiadny zvláštny príjem, len pomerne veľa práce navyše. Množstvo výnimiek spôsobí, že toto opatrenie stratí účel, pretože najmenej návštev je práve u pracujúcich a najviac u nezamestnaných, detí a ďalších, ktorí dostali výnimku.“
MONIKA HORNÍKOVÁ, Slovenská asociácia farmaceutických spoločností: „Môže sa stať, že fixný doplatok pacienta bude sociálne neúnosný. Nerozlišuje sa medzi liekmi na akútne a chronické ochorenia. Chronickí pacienti, ktorí dlhodobo užívajú viac liekov, budú tak platiť za každý nie plne hradený liek viac. Dohromady sa ich doplatok za lieky môže vyšplhať až na niekoľko tisíc korún.“
EDITA BARÁNKOVÁ, Asociácia farmaceutických výrobcov Slovenska: „Takéto opatrenie (fixný doplatok) neexistuje nikde v krajinách Európskej únie, je to neoverený experiment. Uvedomujeme si, že cieľom novely je usporiť náklady v zdravotníctve. Ekonomika by však nemala byť povýšená nad záujem zabezpečenia zdravia. Hrozí, že spotreba liekov klesne natoľko, že to bude mať negatívny vplyv na zdravotný stav obyvateľstva. Pacienti si nebudú môcť niektoré lieky dovoliť.“ (mar, tasr)