Svet bude rozdelený aj po vojne

Iracká vojna a všetko, čo jej predchádzalo, dokonale odkryla rozpory, ktoré sa svetu darili úspešne tutlať od konca studenej vojny. Týka sa to sporov medzi dvoma brehmi Atlantiku, aj nezrovnalostí na starom kontinente.


Úsmevy pre fotografov. Solana a Annan reprezentujú rozdelenú Európu a oslabenú OSN. FOTO - REUTERS


Poznanie, že doterajšie inštitucionálne istoty sú často už po záručnej lehote, je jedným z nepríjemných vedľajších efektov vojny proti režimu Saddáma Husajna.

Otázkou a zároveň výzvou bude, ako s týmto poznaním svetoví lídri naložia. Doterajšie kroky naznačujú, že ich čaká dlhá cesta. Do vojny v Iraku vstupoval svet rozdelený a zdá sa, že tento stav bude zachovaný aj po nej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Debaty o povojnovom usporiadaní Iraku totiž nepríjemne pripomínajú nekonečné diskusie spred začiatku vojny. Osoby a obsadenie tejto hry sa nezmenili: na jednej strane Veľká Británia a Amerika, na druhej strane rusko-nemecko-francúzska trojka, niekde medzi nimi bezprizorná OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako pred vojnou je jasné, že situácia sa musí riešiť, nejasné je len ako. Spojenci sú presvedčení, že o povojnovom Iraku a jeho obnove by mal rozhodovať ten, kto najviac riskoval a prevzal zodpovednosť. Teda oni.

Európska trojka, ktorá celú vojnu považuje za porušenie medzinárodného práva, si myslí, že ak už vojna nie je legitímna, mala by takou byť aspoň obnova Iraku. To zabezpečí OSN a čo najširšia medzinárodná koalícia. Tá by sa mala podieľať aj na prerozdeľovaní zákaziek pre firmy zabezpečujúce rekonštrukciu irackého hospodárstva.

Európska trojka síce hovorí, že OSN by mala byť vedúcou silou obnovy krajiny, na druhej strane však odmieta podporiť rezolúciu, ktorá by riešila vývoj v postsaddámovskom Iraku. To by totiž znamenalo, že vojnu akceptujú, tvrdia zhodne v Moskve, Berlíne aj Paríži.

SkryťVypnúť reklamu

Otázkou potom zostáva kto, ak nie OSN by mal stanoviť pravidlá hry v Iraku po Saddámovi. Logika veci hovorí, že ten, kto tam momentálne je - teda spojenci. Tí sa vôbec netaja, že si to tak predstavujú.

Náhle rozhodnutie francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca pripojiť sa zajtra k schôdzke nemeckého premiéra Gerharda Schrödera a ruského prezidenta Vladimira Putina naznačuje, že najhlasnejší odporcovia vojny opäť spájajú sily v snahe zvrátiť to, čo považujú za spojenecký pokus o okupáciu Iraku a jeho bohatstva. Stretnutie prichádza v čase, keď Washington a Londýn hovoria o podstatnej, ale len humanitárnej funkcii OSN v celom procese.

Pozorovatelia však diplomatické aktivity európskej trojky spájajú skôr s neúspešnou misiou poradkyne amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Condoleezzy Riceovej v Moskve. Americké aj ruské médiá zhodne konštatujú, že Riceová asi Rusom ponúkla malý diel z postsaddámovského koláča. Pragmatik Putin tak zmenil doteraz neutrálny postoj k Američanom a opäť sa vracia k protivojnovým druhom. Spravodajské informácie tiež naznačujú, že v Bagdade prebieha tvrdý boj medzi ruskými a americkými špiónmi o iracké archívy. Doteraz nevyjasnenú streľbu na ruský diplomatický konvoj mnohí spájajú práve s touto hrou.

SkryťVypnúť reklamu

Európska trojka sa pôvodne mala stretnúť aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom. Ten náhle zmenil program a odvolal všetky stretnutia s európskymi lídrami naplánované na tento týždeň. Jeho postoj je jasný - snaží sa zachovať neutralitu svetovej organizácie. V posledných týždňoch ju totiž upodozrievali, že je na strane odporcov vojny. Aj tento postoj OSN spôsobil, že spojenci neveria, že by mohla byť v Iraku podstatná, aj keď to slovne deklarujú.

JANA MIKUŠOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 676
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 701
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 693
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 263
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 221
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu