Bratislava 9. apríla (TASR) - Prvú publikáciu s tematikou manipulácie verejnej mienky - Moc a nemoc médií - dnes prezentovali na Veľvyslanectve Poľskej republiky v Bratislave. Jej autormi sú dvaja Poliaci a jeden slovenský výtvarník.
"Aj takáto kultúrna spolupráca existuje medzi našimi krajinami," zdôraznil v príhovore poľský veľvyslanec Jan Komornicki.
Kniha na vyše 180 stranách odhaľuje možnosti ovplyvňovania verejnej mienky a využívania ľudských slabostí na dosiahnutie rôznych, nie vždy najšľachetnejších cieľov. V jednotlivých kapitolách sú zhrnuté bohaté skúsenosti a poznatky autorov, rôzne pohľady na problémy a spôsoby manipulácie. Publikácia ozrejmuje mediálny vplyv v demokratických krajinách i v tých, ktoré prechádzajú komplikovanou systémovou transformáciou. Venuje sa etike a morálke v politike, formovaniu verejnej mienky, novinárskej provokácii, propagande, zamlčovaniu nepohodlných informácií, zámerným obvineniam, invektívam, narábaniu so strachom, ovplyvňovaniu emócií, ohlupovaniu a iným zákulisným machináciám.
K mediálnej realite patrí silný vplyv televízie. Jej propagácia násilia, amerikanizácia či zneužívanie v predvolebnom politickom boji zasahuje široké masy občanov. Publikácia Moc a nemoc médií odhaľuje spôsob, ako porozumieť masovokomunikačným prostriedkom a nestať sa iba lacným konzumentom mediálnych obsahov.
"Napísal som veľa kníh, ale táto je prvá ilustrovaná a som tomu veľmi rád, pretože kresby Olivera Solgu sú výpovedné a vhodne dopĺňajú text," uviedol pre TASR minuloročný kandidát na Nobelovu cenu za mier Tadeusz Zasepa. Tento teológ, kňaz, filozof a humanista, vedúci Katedry masmédií a náboženskej komunikácie Katolickej univerzity lublinskej (KUL), je aj zakladateľom a rektorom Lubelskej školy biznisu.
Druhým autorom je Maciej Ilowiecki, ktorý pracuje ako novinár vyše 40 rokov. K jeho bohatej publicistickej činnosti patria relácie v poľskej televízii. Je držiteľom ceny Stanislava Konmarského za intelektuálnu odvahu. Prednáša žurnalistiku na Univerzite Stefana Wyszynského vo Varšave. Obidvaja okrem Poľska často prednášajú na Slovensku aj v iných krajinách.
Kniha je vyvrcholením štvorročnej spolupráce KUL so slovenským časopisom Forum scientiae et sapientiae, ktorý sa venuje kultúre masmédií. Premiéru má na Slovensku a pre tento malý kolektív dobrovoľných zanietencov je odmenou, že už je záujem o jej vydanie aj v Poľsku. Moc a nemoc médii je prvým titulom nového spoločného vydavateľstva Trnavskej univerzity Typi Universitatis Tyrnaviensis a vydavateľstva Veda Slovenskej akadémie vied.