Bratislava 9. apríla (TASR) - Za byrokratický a skostnatený označila dnes na stretnutí s novinármi podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková systém adopcií na Slovensku. Upozornila, že jeho pružnosť závisí predovšetkým od ľudského faktoru.
Prieskum, ktorý sa začal vo februári na krajskom úrade v Košiciach a skončil v polovici marca v Centre pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže (CMPOD), sa sústredil na identifikáciu problémov domácich a medzištátnych osvojení. Na prieskume sa okrem Martinákovej zúčastnili tri členky Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie - jeho podpredsedníčka Edit Bauerová (SMK), Edita Angyalová (Smer) a Eva Černá (ANO).
Poslankyne budú iniciovať zmeny niekoľkých zákonov. Ide o novelu zákona o štátnej pokladnici a prípravu zákona o rodine. Novela občianskeho súdneho poriadku skráti lehotu vydávania predbežných opatrení v odôvodnených prípadoch na 24 hodín. V praxi to znamená, že namiesto siedmich dní budú mať sudcovia na vydanie opatrenia deň.
Realizácia adopcie od predadopčnej starostlivosti až po rozhodnutie súdu by mala trvať šesť mesiacov. Napriek tomu, že štatistiky rezortu spravodlivosti hovoria v priemere o štvormesačnej lehote, v skutočnosti celý proces trvá jeden až dva roky, konštatovala Černá. Skrátiť by sa mali aj lehoty pri ďalšom dieťati, ktoré je adoptované z tej istej rodiny.
Martináková upozornila, že dieťa nad šesť rokov stráca šancu na umiestnenie v rodine. V prípade medzištátnych adopcií je veková hranica detí ešte nižšia - do troch rokov. Poslankyne preto navrhujú, aby sa v súčasnosti šesťmesačná lehota pri deťoch starších ako 1,5 roka skrátila na tri mesiace. Prepracovať by sa mal aj dotazník žiadateľa o osvojenie, pestúnsku starostlivosť. Odstrániť by sa mali tie zložky, ktoré komplikujú proces a sú pre záujemcov ponižujúce.
Urýchliť proces adopcií by mali aj návrhy a podnety pre Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Rezort by mal na základe dohody s výborom vydať aktuálne metodické pokyny pre všetky relevantné orgány - krajské a okresné úrady a detské domovy. Databáza detí by mala byť prístupná na celom území Slovenska.