Berlín 9. apríla (TASR) - V modernej vojne, prezentovanej masmédiami sú symbolické víťazstvá dôležitejšie ako kedykoľvek v minulosti. Svet s úžasom hľadí na skvostné zariadenie izieb v palácoch irackého vodcu, na pozlátené vodovodné kohútiky a perleťou vykladané kúpeľňové súpravy. Z vojenskej stránky takéto obrázky veľa neznamenajú, dokumentujú však triumf víťazov. Vojaci víťazných armád vždy radi oslavovali v súkromných miestnostiach nepriateľa, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Keď v roku 1945 obsadila americká armáda Bavorsko, americkí vojnoví spravodajcovia nedokumentovali len hrôzy koncentračných táborov, ale aj vnútrajšok Hitlerových rezidencií. Z mája 1945 pochádza fotografia skupiny amerických vojakov, obdivujúcich prekrásny výhľad z prázdneho rámu, ktorý zostal z panoramatického okna vo veľkej hale zbombardovanej rezidencie Adolfa Hitlera na Obersalzbergu, neďaleko bavorskej obce Berchtesgaden.
Ešte zaujímavejšie vyznievajú snímky vojnového korešpondenta Davida E. Schermana. Ukazujú Schermanovu kolegyňu Lee Millerovú, fotoreportérku časopisu Vogue ako si vo vani umýva chrbát. Nebola to však vaňa hocijaká ale vaňa "vodcu nemeckého národa", nachádzajúca sa v luxusnom súkromnom führerovom byte, v ktorom Hitler býval od roku 1929. Millerová bola pravdepodobne prvou ženou, ktorá sa vykúpala v Hitlerovej vani. Dlhoročná vodcova družka Eva Braunová mala totiž vo všetkých Hitlerových rezidenciách svoje vlastné luxusné kúpeľne.
Podobných udalostí zaznamenali vojnové dejiny viacero. Nebolo náhodou, že v roku 1870 sa dočasným sídlom pruskej a severonemeckej armády stalo honosné sídlo francúzskych kráľov vo Versailles a 18. januára 1871 vyhlásili práve z tohto miesta nemecké cisárstvo.
So súkromnou sférou vládcov však radi zúčtovali aj revolucionári. Na luxusné paláce samovládcov mierili napríklad útoky vojakov a povstalcov v Rusku v roku 1917, ale aj v Rumunsku pri páde Ceaušescovho režimu, uzatvára Die Welt.