Americkí knihovníci protestujú voči novému protiteroristickému zákonu

Santa Cruz 9. apríla (TASR) - Slnečné ulice Mekky surfovania - amerického mesta Santa Cruz - na prvý pohľad rozhodne nevyzerajú ako miesto, kde by mohli ...

Santa Cruz 9. apríla (TASR) - Slnečné ulice Mekky surfovania - amerického mesta Santa Cruz - na prvý pohľad rozhodne nevyzerajú ako miesto, kde by mohli byť frontové línie civilného odporu proti vládnej moci zasahujúcej do občianskych práv.

No práve mestské knižnice a kaviarne kladú najväčší odpor voči zákonu administratívy Georgea W. Busha známemu ako Patriot Act. Práve tento zákon v mene boja proti terorizmu obmedzil niektoré z najzákladnejších ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tejto fáze je odpor čisto symbolický - pozorní knihovníci trhajú na kúsky rôzne záznamy v miestnych verejných knižniciach. Usilujú sa tak zabrániť Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) či iným federálnym agentúram na presadzovanie práva, aby od súdov žiadali povolenie prehliadať knižničné záznamy podozrivých teroristov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa 400-stranového zákona, ktorý Kongres schválil po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, úrady nadobudli bezprecedentnú moc zadržiavať a vyšetrovať jednotlivcov, ktorí by mohli byť spojení s útokmi. Vláda napríklad umožnila podozrivým osobám bez ich vedomia odpočúvať telefóny, monitorovať hlasovú poštu, e-mailovú schránku a skonfiškovať im akýkoľvek osobný majetok, ktorý by mohol súvisieť s terorizmom.

Zákon tiež umožňuje prístup k utajeným záznamom ako sú informácie o študentoch, bankové záznamy, knižničné záznamy o výpožičkách a zdravotné záznamy. Povolené sú tiež tajné prehliadky súkromných domov a pracovísk podozrivých, o ktorých ich úrady môžu informovať až do 90 dní od ich vykonania.

V súčasnosti sa na príkaz amerického ministra spravodlivosti Johna Ashcrofta pracuje na druhej verzii zákona patriotov. Tá má byť ešte horšia: vláda by mala nadobudnúť právo zadržiavať na ľubovoľnú dobu podozrivých teroristov bez toho, aby zverejnila ich identitu.

SkryťVypnúť reklamu

V Santa Cruz, známej bašte "ľavicového" liberalizmu, sa riaditelia miestneho knižničného systému rozhodli zabrániť úradom využívať svoje novonadobudnuté právomoci a brániť súkromie čitateľov, ktoré majú zaručené v americkej ústave.

Vedenie knižníc zároveň svojich členov upozornilo, že vláda môže zistiť, aké knihy si požičiavajú, ktoré referenčné materiály si prezerali a aké internetové stránky navštívili. Knižnice už na základe kalifornského zákona o ochrane súkromia podnikli mnoho krokov na zachovanie anonymity svojich členov. Napríklad, keď knihu čitateľ vráti, neexistuje žiaden doklad o tom, kto si ju vypožičal. Knižničné počítače s prístupom na internet tiež automaticky vymazávajú údaje o užívateľovi.

Vedenie knižníc sa teraz rozhodlo zájsť ešte ďalej a prikázalo svojim zamestnancom, aby začali denne ničiť všetky papierové záznamy o vyhľadávaní referencií, užívaní internetu a ďalších aktivitách čitateľov. "Chceme zabrániť vláde, aby sa dostala k týmto informáciám," vyhlásila riaditeľka jednej z knižníc Anne Turnerová.

SkryťVypnúť reklamu

Čitatelia aktivity kalifornských knižníc privítali. "V súčasnosti sa osobne necítim zraniteľná. Je však dôležité, aby zverejnili posolstvo skôr, ako sa veci zhoršia," konštatovala právnička Dina Hoffmanová.

Toto posolstvo neprichádza len zo Santa Cruz. Podľa štúdie univerzity v Illinois, na ktorej sa zúčastnilo 1500 knižníc, minulý rok spolupracovalo s úradmi požadujúcimi osobné údaje o čitateľoch 219 knižníc. Zamestnanci 225 knižníc uviedli, že nespolupracovali.

Veľký záujem médií o opatrenia knižníc v Santa Cruz podnietil k podobným krokom aj vedenie knižníc v iných mestách. Už dnes sa v médiách objavili správy, že príklad zo Santa Cruz nasledujú knižnice po celých USA a ničia všetky prebytočné informácie.

Aktivisti bojujúci za dodržiavanie ľudských práv však varujú, že čoskoro budú ohrozené aj ďalšie občianske práva Američanov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu