Praha 9. apríla (TASR) - Kritika ženevského výboru OSN pre práva detí a mimovládnych organizácií sa zniesla na Českú republiku za to, že štát pre opustené deti nehľadá náhradné rodiny, ale umiestňuje ich do ústavov. Na cestu z detského domova do polepšovne a označenie dieťaťa za nezvládnuteľné potom stačí už len niekoľko útekov.
Český denník Mladá fronta dnes (MFD) v tejto súvislosti zdôrazňuje, že kým ústavnú výchovu a umiestnenie v detskom domove nariaďuje súd, na preradenie z detského domova do polepšovne žiadne rozhodnutie súdu nie je potrebné.
"Proti takémuto rozhodnutiu sa u nás navyše ani nedá odvolať," zdôraznila zástupkyňa českého ombudsmana Anna Šabatová.
V roku 2002 súdy v ČR nariadili ústavnú výchovu takmer 2500 detí, ale do náhradných rodín smerovalo len 700 detí. V krajinách EÚ termíny detský domov a polepšovňa takmer nepoznajú. V Nemecku, Španielsku a Veľkej Británii existuje dokonca široká sieť profesionálnych pestúnskych rodín, ktoré majú výchovu detí ako zamestnanie.
Na výstavbu ďalších detských domovov je podľa MFD v rozpočte ČR pre tento rok vyčlenených 400 miliónov Kč a ústavná výchova je pre štát dokonca drahšia než pestúnska starostlivosť. Kým na jedno dieťa v ústave štát vynakladá ročne až 250.000 Kč, ak je dieťa v náhradnej rodine prispieva štát čiastkou 60.000 Kč ročne.
"Deti, ktoré nepoznali nič iné než detské domovy a polepšovne, končia vo väzení. Kriminalita mužov, ktorí žili v ústavoch, predstavuje 54 percent. Štát však ústavy stále uprednostňuje pred inými formami starostlivosti," kritizovala dnešný stav riaditeľka Fondu ohrozených detí Marie Vodičková.
Bývalí chovanci majú neskôr ťažkosti pri zakladaní vlastnej rodiny, takže ich deti opäť končia v detských ústavoch.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab