Washington 8. apríla (TASR) - Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) je presvedčená, že mnohí Iračania by sa postavili proti tomu, ak by moc v novej vláde získali exiloví lídri opozičných skupín. Agentúre Reuters to povedal americký predstaviteľ oboznámený so tajnou správou CIA venovanou tejto problematike.
"Aby som to zhrnul, iracká verejnosť im nie je priaznivo naklonená," povedal nemenovaný zdroj. Správa CIA obsahuje odhad toho, ako by sa Iračania stavali k tomu, ak by vedúcu rolu v krajine po skončení vlády Saddáma Husajna prevzali exilové opozičné skupiny.
Ahmed Chalábí, líder exilového Irackého národného kongresu (INC) aj Muhammad Bakír al-Hakím - ktorý vedie Najvyššiu radu islamskej revolúcie v Iraku (SCIRI), šiitskú opozičnú skupinu so sídlom v iránskom Teheráne - by medzi obyvateľmi Iraku získali len malú podporu, uvádza sa v správe, ktorú tvorcom americkej politiky predložili koncom marca. Hovorca CIA sa odmietol k záležitosti vyjadriť.
Poradkyňa amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová v utorok vyhlásila, že irackí exulanti "zohrajú dôležitú rolu" v povojnovej prechodnej vláde Iraku, niektorí však zostanú len dočasne.
"Nemožno podceňovať význam ľudí, ktorí boli mimo krajiny, ale ktorí viac ako desaťročie udržiavali pri živote plameň pre slobodný Irak," vyhlásila Riceová pred novinármi, keď sa s prezidentom Georgeom W. Bushom vracala zo severoírskeho stretnutia s britským premiérom Tonym Blairov, ktoré bolo venované hlavne povojnovému vývoju v Iraku. Riceová neuviedla žiadne konkrétne mená irackých exilových predstaviteľov.
Chalábího INC od minulého víkendu spolu s americkými jednotkami pôsobí v južnom Iraku.