ŠTRASBURG - Spor európskych inštitúcií o právomoci, ktorý ohrozoval časový plán rozšírenia Európskej únie, sa včera skončil kompromisom. Európsky parlament ohlásil, že sa dohodol s Európskou komisiou a radou únie a dnes odhlasuje prístupovú zmluvu medzi úniou a desiatimi budúcimi členmi vrátane Slovenska.
Dohoda sa začala črtať už v pondelok popoludní, keď parlament rozhodol, že nebude žiadať otvorenie textu prístupovej zmluvy, ale uspokojí sa s navýšením rozpočtu celej únie, ktoré má potvrdiť jeho právomoc schvaľovať rozpočet.
V pondelok večer sa opakoval tzv. trialóg - rokovali zástupcovia Európskej komisie, parlamentu i Rady Európskej únie. Parlament trval na tom, aby sa rozpočet navýšil o 600 miliónov eur, komisia navrhovala len 415. Rozpočtový výbor parlamentu sa však v utorok ráno uzniesol, že je ochotný súhlasiť aj s 540 miliónmi. Na túto sumu potom pristúpili aj zástupcovia Európskej komisie a rady únie.
O 540 miliónov sa navýši rozpočet pre celú úniu, teda pre všetkých 25 krajín, europoslanci však priznávajú, že väčšina peňazí skončí v nových členských krajinách - sú určené na riešenie problémov, ktoré sa skôr vyskytnú u nových členov. Navýšená suma je určená pre oblasť tzv. vnútorných politík, ako sú veda, kultúra, vzdelávanie, šport, nie na poľnohospodárstvo alebo regionálny rozvoj.
„Posledné prekážky pred hlasovaním o prístupovej zmluve boli prekonané,“ povedal predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. Priznal, že spor bol v podstate symbolickým protestom parlamentu, aby ostatné európske inštitúcie v budúcnosti viac brali do úvahy jeho názor.
Dnes má dohodu odhlasovať plénum Európskeho parlamentu, čím sa otvorí cesta k hlasovaniu o pristúpení jednotlivých kandidátskych krajín. „Očakávam jednomyseľné hlasovanie,“ povedal poslanec Jan Marinus Wiersma. Proti pristúpeniu bude podľa neho nanajvýš niekoľko poslancov, ich postoj však nebude znamenať odpor voči rozšíreniu ako takému.
Ak sa aj v prípade Slovenska či iných kandidátov objavia hlasy proti, bude to mať podľa Wiersmu dva dôvody - poslanci vyjadria nesúhlas s politikou konkrétnej krajiny počas krízy vIraku alebo všeobecne svoje znechutenie z hádky o peniaze a porušenia právomocí parlamentu.
Grécke predsedníctvo Európskej únie včera potvrdilo, že po vyriešení sporu únia podpíše prístupové zmluvy s desiatimi novými členmi vrátane Slovenska podľa plánu 16. apríla v Aténach.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ