
Chlebom a soľou vítajú severokórejského vodcu Kim Čong-ila na rusko-severokórejskej hranici južne od Vladivostoku. Kim bude celý týždeň cestovať vlakom do Moskvy - má totiž panický strach z lietania.
FOTO - TASR/AP
Pricestoval vlakom, odcestuje na tanku - pod týmto titulkom včera písali ruské internetové noviny gazeta.ru o oficiálnej návšteve severokórejského vodcu Kim Čong-ila v Rusku. Návšteva je to skutočne raritná - jej forma sa vymyká zvyklostiam moderného sveta a o témach rozhovorov kolujú len dohady.
Kim, ktorý sa len vlani začal kontaktovať s vonkajším svetom, za šesť rokov vládnutia absolvuje svoju prvú „verejnú“ zahraničnú cestu a druhú vôbec (nedávna prvá do Pekingu bola až do konca utajovaná). Navyše cestuje vlakom. Syn legendárneho diktátora Kim Ir-sena má totiž panický strach z lietania.
Ak ruské médiá napovedajú, že Kim sa vráti na tanku, zrejme vedia, o čom píšu. Severokórejský diktátor prišiel do Ruska nakupovať zbrane. Vlastne by mohol aj „odletieť“ na stíhačke (keby sa tak nebál). Podľa BBC má totiž záujem okrem tankov T-80U - takých, aké Rusko predalo Južnej Kórei - aj o stíhačky Mig-29 a SU-27, bezpilotové lietadlá Pčela-1, hliadkové člny a radarové zariadenia.
Pre Moskvu nejde o príliš výhodný obchod - Pchjongjang jej už dlhuje asi 3,8 miliardy dolárov a keďže sám nemá z čoho nakŕmiť svojich ľudí, nie je dôveryhodným dlžníkom. V otázkach obrany majú však obe krajiny blízko - odmietajú americký plán protiraketovej obrany (NMD), ktorý je namierený okrem iných práve proti nevypočitateľnej severnej Kórei.
Prezident Vladimir Putin sa stretol s Kimom po prvý raz pred rokom v Pchjongjangu - vtedy pôsobil tak trochu ako „vyslaná hliadka“ západných partnerov. Ale Rusko má v tejto oblasti vlastné plány - rado by sa angažovalo v rozhovoroch, ktoré zatiaľ prebiehajú len v uzavretom kruhu Pchjongjang - Sou l- Washington - Peking. A svojím zblížením s „darebáckym“ štátom by súčasne posilnilo vlastnú váhu pri komplikovaných rokovaniach s USA o NMD.
Kim precestuje so 150-členným sprievodom 9300 kilometrov a jedenásť časových pásiem po Transsibírskej magistrále. Ruské médiá spočítali, že návšteva bude trvať zhruba tri týždne. Týždeň vo vlaku, pár dní priateľských rozhovorov v Kremli, týždeň vo vlaku. Zastávky cestou, napríklad v Omsku, kde sa vyrábajú tanky, sú pravdepodobné. Príslovie Čas sú peniaze komunistický vodca ešte neobjavil. (bj)