
Jeden z Rómov ukazuje na pražskom letisku dokument od britského konzulárneho pracovníka. Mal smolu, neprešiel.
FOTO - ČTK
h. Niektorí zástupcovia politických strán sa pýtajú, či tentoraz sociálnodemokratická vláda nenadbehla britskej strane až príliš. Najaktívnejšia je rómska poslankyňa Monika Horáková z Únie slobody.
Oficiálne stanovisko českého ministerstva zahraničných vecí hovorí, že predbežné imigračné kontroly majú zabrániť zneužívaniu britského azylového systému. Zneužívanie pretrváva podľa britskej strany už tretí rok. Aj napriek tomu, že tieto dve krajiny majú bezvízový styk, kladú britskí úradníci už v Prahe otázky, ktoré doteraz imigrační úradníci dávali až v Londýne.
Aby sa to celé mohlo uskutočniť, bolo treba oprášiť konzulárnu dohodu z roku 1975, podpísanú ešte komunistickým Československom. Na pražskom letisku tak nie sú imigrační úradníci, ale konzulárni pracovníci. Rýchlo prezliekli „dresy“ a stali sa zamestnancami ambasády. Ich náplň práce sa však nezmenila - každý deň dvanásť z nich stráži šesť letov do Londýna. Majú tak zabrániť prílevu azylantov do Británie.Zavedenie víz by pre Zemanovu vládu znamenalo prehru politickú aj ekonomickú. Preto sa ministerstvo Jana Kavana rozhodlo urobiť tento netradičný krok.
„Sme spokojní. Kontroly prebiehajú bez problémov, nevznikajú žiadne rady. Zdá sa, že zatiaľ to funguje,“ povedal včera pre SME hovorca britského veľvyslanectva Zbyněk Havránek.
Veľká Británia v súčasnosti takýto postup neuplatňuje nikde inde na svete. V minulosti sa vraj používal krátko v New Yorku. „Je to veľmi nezvyčajné opatrenie,“ priznal pre SME Havránek. „Pokúšali sme sa zavedeniu víz vyhnúť a nakoniec sme prišli s týmto riešením,“ hovorí. Aj toto vyjadrenie z britskej ambasády potvrdzuje, že Česko už nemalo zrejme príliš na výber. Počet českých žiadateľov o azyl v posledných mesiacoch opäť stúpol a Česká republika sa dostala medzi desať krajín s najvyšším počtom žiadateľov. Britská vláda je však presvedčená, že Česká republika je demokratickou krajinou a jej občania nemajú nárok na politický azyl.
„My sme zatiaľ nezistili jediný prípad diskriminácie,“ povedal v stredu podpredseda vlády Pavel Rychetský a včera to zopakoval aj minister zahraničia Jan Kavan. Už dnes sa má Kavan stretnúť s britským veľvyslancom v Prahe Davidom Broucherom. Hovoriť budú o situácii na letisku. České ministerstvo zahraničných vecí včera na otázky SME odpovedalo, že aktuálne stanovisko bude známe až po tomto stretnutí.
Je veľmi otázne, čo môže Kavan pre Česko vyjednať. Ak zostanú britskí konzulárni pracovníci na pražskom letisku, tak toho veľa nebude. Riadia sa britským imigračným zákonom a ten im dáva pri rozhodovaní veľmi voľnú ruku
MAREK CHORVATOVIČ