Čím je človek dlhšie nezamestnaný, tým ťažšie je preňho zapojiť sa do produktívneho života. Pre stredoškolákov je najlepšie začať si hľadať prácu hneď po maturite, keď sa rozhodnú nepokračovať v štúdiu na vysokej škole. Absolventi učňovských škôl môžu nadväzovať kontakty s potenciálnymi zamestnávateľmi už počas svojej učňovskej praxe počas štúdia.
Pri hľadaní práce sa nestačí orientovať len na región, kde študent žije so svojimi rodičmi. Platí, čím väčšie mesto, tým vyššie platy a viac možností zamestnať sa. Vo vyspelých krajinách je sťahovanie za prácou bežné aj pre ľudí s nižším vzdelaním. Na Slovensku je zatiaľ migrácia pracovnej sily v plienkach, postupne sa však udomácňuje aj tu. Príkladom je bratislavský montážny závod Volkswagen, kam chodia pracovať robotníci z celého Slovenska. Zarobia štyrikrát viac ako doma.
Možností nájsť si prácu je niekoľko. Absolvent školy môže využiť sprostredkovateľské služby úradov práce. Tie ponúka štát zadarmo. Súkromným personálnym agentúram sa však za sprostredkovanie práce platí. Obyčajne jeden mesačný plat. Databázy personálnych agentúr plnia hlavne bratislavské firmy.
V poslednom čase sa po Slovákoch začali obzerať aj české firmy. Prácu do Česka takisto sprostredkúvajú súkromné personálne agentúry. Hľadajú hlavne ľudí do nižších pozícií. Napríklad pracovníkov do skladov. O túto prácu majú najväčší záujem ľudia z východného Slovenska. Na prácu v zahraničí však zatiaľ treba pracovné povolenie, no zamestnať sa dá aj bez sprostredkovateľa. Voľné pracovné miesta ohlasujú firmy inzerciou v novinách. Treba si všímať inzeráty v špecializovaných prílohách mienkotvorných novín, ktoré vychádzajú spravidla dvakrát týždenne. Napríklad v denníku SME vychádza príloha Kariéra s množstvom inzerátov vždy v utorok a piatok.
Poslednou možnosťou je sledovať, ktorým firmám sa v odvetví darí. Záujemca o prácu by mal sledovať to odvetvie, pre ktoré má špecializáciu. Ak sa nejakej firme darí, oplatí sa poslať na jej personálne oddelenie stručný list so záujmom o zamestnanie spolu so štrukturovaným životopisom. Svoj záujem je dobré o niekoľko dní potvrdiť aj osobným telefonátom.
Po prejavení záujmu si firma spravidla pozve záujemcu na osobný pohovor (interview). Od neho závisí, ako si zamestnávateľ a zamestnanec padnú do oka. Zamestnávateľ na tomto pohovore navrhne aj spôsob odmeňovania. Odborníci radia nehádať sa s potenciálnym chlebodarcom na každej korune, ale radšej sa dohodnúť na možnostiach bonusov za nadčasy či na možnom pracovnom postupe v budúcnosti.