Vstup Maďarska do EÚ oficiálne podporujú všetky štyri súčasné parlamentné strany. V praxi sa však medzi postojmi vládnych a opozičných strán ukazujú veľké rozdiely.
Vládni socialisti a liberáli podporujú vstup do únie bez výhrad a možné negatívne dopady členstva bagatelizujú. „Tisícročný maďarský sen sa začína napĺňať,“ oznámil premiér Péter Medgyessy národu po ukončení prístupových rokovaní.
Vládne strany stavili všetko na jednu kartu: ak vstup dopadne dobre, vyhrajú aj ďalšie parlamentné voľby v roku 2006. Pre socialistov má naviac jednoznačné prihlásenie sa k Západu aj dôležitý legitimizačný prvok, pomáha totiž zabudnúť na ich komunistické korene.
Pravicová národno-kresťanská opozícia naopak vystupuje ako ochranca národnej suverenity a identity, ktoré sú do určitej miery ohrozené aj Bruselom. Oficiálne tiež podporuje vstup, jej áno však vždy sprevádzajú rôzne „ale“. Platí to hlavne pre lídra opozície a bývalého premiéra Viktora Orbána.
„Správnou odpoveďou je aj napriek všetkým pochybnostiam áno,“ povedal Orbán svojim prívržencom v nedeľu, aby vzápätí upozornil, že víťazmi integrácie nebudú zďaleka všetci. Oproti často prehnanému optimizmu vládnych strán stavil Orbán už teraz na to, že obdobie po vstupe mnohých rozčaruje a hrá o tieto hlasy. Všetky problémy, ktoré by po vstupe prišli s predstihom, dáva za vinu vláde, ktorá vraj pri vyjednávaniach pokazila, čo mohla.
Orbán navyše stále udržuje úzke vzťahy s politickými kruhmi blízkymi krajnej pravici, ktorá je jednoznačne proti vstupu a občanov napríklad straší tým, že sa po vstupe musia rozlúčiť s makovými rezancami alebo domácimi hurkami. Pestovanie maku aj domáca zabíjačka sú vraj totiž v únii zakázané.
Na účasť na referende a hlasovanie za vstup vyzvali aj tradičné maďarské cirkvi vrátane katolíckej. Cirkvi dokonca na piatok zorganizovali ekumenickú modlitbu za úspech referenda. Na žiadosť židovskej obce predĺžili referendum o hodinu, až do deviatej večer, aby mohli svoj hlas odovzdať aj ortodoxní veriaci dodržiavajúci sabat.
Referendum vlastne nemôže dopadnúť negatívne aj vďaka maďarským zákonom. Na jeho platnosť totiž stačí, aby sa za jednu z možností vyslovilo viac ako 25 percent voličov. Zákon zároveň nijako neobmedzuje lehotu na vypísanie ďalšieho referenda na rovnakú tému. Ak by teda v sobotnom referende voliči vstup odmietli, môže vláda vypísať nové hlasovanie hoci na jeseň a robiť to dovtedy, kým občania zmenia názor.
Koľko Maďarov je za Európsku úniu
Ani spory politických elít nedokázali u Maďarov znížiť dlhodobo vysokú podporu únie. Podľa posledných marcových prieskumov by za vstup hlasovalo približne 70 percent občanov a medzi tými, ktorí sa na referende chcú zúčastniť, podpora únie dokonca prekračuje 80 percent.
„Maďarskí voliči sú asi menej nacionalistickí, aspoň čo sa týka takých vecí, ako je strach zo straty národnej suverenity alebo identity po vstupe do únie. Zároveň sú viac materialistickí a najviac nespokojní so svojimi dnešnými platmi,“ vysvetľuje dôvody vysokej podpory Gergely Karácsony z agentúry Medián.
Úlohu môže zohrať aj to, že ekonomické štrukturálne reformy pokročili v Maďarsku z okolitých krajín najďalej a jej ekonomika je na vstup pomerne pripravená. (pm)