BRATISLAVA – Za posledných desať rokov bolo na Slovensku stíhaných 12 advokátov. Dôvodom bola korupcia, dopravná nehoda, neplatenie výživného, ale aj marenie vyšetrovania. Odsúdení boli traja.
Ministerstvo spravodlivosti chcelo nedávno presadiť, aby tí, čo sa dopustili korupcie, nemohli byť zapísaní do zoznamu advokátov. Neuspelo.
Podľa údajov Slovenskej advokátskej komory je na Slovensku 1687 advokátov. Okrem advokátov poskytujú právne služby aj komerční právnici. Spolu s komerčnými právnikmi poskytuje právne služby asi 3000 právnikov.
Za služby sa advokátom platí buď podľa tarifnej, alebo zmluvnej odmeny. Keby advokát zastupoval vo veci rozvodu za tarifnú odmenu, tak za dve hodiny práce a vynaložené náklady by dostal 200 korún. Napríklad vo veciach starostlivosti o maloleté deti je podľa tarify odmena 100 korún za dve hodiny.
„Advokátska tarifa už mala byť dávno zmenená. Žiaľbohu, ministerstvo financií nedalo na to súhlas. Advokáti sú povinní poskytovať právne služby aj v prípadoch nutných obhajob. To sú ľudia trestne stíhaní pre závažnejšie trestné činy alebo sa nedokážu riadne obhajovať a nemajú prostriedky na hradenie trov obhajoby. Ministerstvo nesúhlasí so zvýšením taríf, aby nenarástli náklady obhajoby. Advokáti sa preto takýmto obhajobám neradi venujú,“ hovorí šéf Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai. Na trovy nutnej obhajoby za rok štát vyplatí asi 20 miliónov korún. V Čechách sa na bezplatnú právnu pomoc ročne vydá 300 miliónov.
Advokát, to bol najmä v minulosti vážený človek. Dnes je advokácia do značnej miery o biznise. Väčšina advokátov sa však zhoduje v tom, že by nemala byť šoubiznisom. Podľa Detvaia si advokát často neuvedomuje, že prezentovaním sa škodí sebe alebo aj klientovi. Detvai: „Zaráža ma, keď advokáti uvádzajú súkromné údaje alebo informácie zo svojho súkromia. V zahraničí som sa nestretol s článkami, kde by sa advokát predstavoval. Zastupovanie nie je šoubiznis.“
Vo verejnosti je tiež rozšírený názor, že advokáti sú majetní ľudia. Podľa advokátskeho koncipienta Mareka Benedika však advokátska licencia nie je zárukou, že sa bude človek voziť v Mercedese. Benedik tvrdí, že v niektorých menších mestách situácia nie je ružová: „Niekde sú ešte písacie stroje, lebo advokát nemá ani na počítač.“
Čítajte ďalej: Téma - Advokáti