Jedenásť predstaviteľov samosprávy tak urobilo napriek odporúčaniu ministerstva zahraničných vecí našim občanom, aby necestovali do Číny, Hongkongu a Vietnamu. Cieľom návštevy je podpísanie protokolu o vzájomnej spolupráci medzi oboma regiónmi.
O odložení plánovanej cesty sa vôbec neuvažovalo, slovenskí lekári vybavili všetkých členov delegácie špeciálnymi rúškami. „Čínske veľvyslanectvo sa vyjadrilo, že tam nie je nebezpečenstvo tohto druhu,“ tvrdí tlačová tajomníčka samosprávneho celku, ktorá nechcela zverejniť svoje meno. „Keď sa boli vybavovať víza pre našich poslancov, stáli tam ľudia v rade na víza. Medzi našimi krajinami sa stále cestuje,“ povedala. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie už v Šanghaji bol zaregistrovaný minimálne jeden prípad nákazy.
„Je to podľa mňa veľmi nezodpovedné,“ hovorí poslankyňa Smeru Monika Beňová. Obáva sa, že členovia delegácie môžu preniesť nákazu a vystaviť riziku ostatných občanov Slovenska. Podobné obavy nemá Imrich Béreš z ANO: „Predpokladám, že zvážili všetky riziká a rozhodli sa správne.“
Monika Krištúfková zo Štátneho zdravotného fakultného ústavu predpokladá, že sa delegácia pred cestou uisťovala, či existuje na mieste návštevy riziko nákazy. „Ak išli do oblastí, kde SARS nie je, tak je to riziko veľmi malé,“ povedala Krištúfková.
Ministerstvo zahraničných vecí nemá podľa hovorkyne Bibiány Hromadovej žiadne páky na to, aby ľuďom zabránilo cestovať do rizikových oblastí, môže im to iba odporučiť. Cesty do rizikových oblastí malo naplánované aj samotné ministerstvo. Niektoré z nich boli zrušené. Kompetentní nechceli potvrdiť, či bol príčinou SARS.
Odporúčania, aby ľudia necestovali do rizikových oblastí, nie sú výnimočné. Ministerstvo naposledy takéto odporúčanie vydalo v súvislosti s krízou v Iraku. Ľudia to však neberú vždy vážne. Ešte aj dnes sa z času na čas na zamestnancov ministerstva občania obracajú s otázkou, či je situácia na Blízkom východe „skutočne taká nebezpečná“, aby tam necestovali.
(rp)
Schuster v Kanade rúšku nenosí
Počas uplynulých štyroch dní bola na návšteve Kanady delegácia zo Slovenska pod vedením prezidenta Rudolfa Schustera. Táto krajina patrí medzi najpostihnutejšie pľúcnou chorobou SARS. Zaznamenaných bolo aj niekoľko smrteľných prípadov. „Nepohybujeme sa v oblastiach, kde boli zaznamenané nejaké prípady tejto choroby, a nikoho sme tu za tie štyri dni s rúškou nevideli,“ tvrdí prezidentov hovorca Ján Füle.
Ohnisko nákazy je v Toronte, naša delegácia bola včera v Ottawe. „Podobne ako vy aj my to sledujeme z televíznych správ,“ hovorí Füle. Neuvažovalo sa ani o preložení cesty na neskorší termín. „Keďže kanadská strana nepovažovala za dôležité odložiť to a oni vedia, aká je tu situácia, tak sme o tom vôbec nehovorili,“ dodal Füle. (rp)