
FOTO – ARCHÍV TASR
Štvrtý novembrový deň 1972 sa splnil matke Marii Joane a otcovi Antoniovi Figovcom veľký sen – v Almade, okrajovej štvrti Lisabonu, sa im narodil ich jediný syn. Dostal meno Luis Fillipe Madeira Caeiro. Malého chlapca už od detstva priťahoval futbal. Za svoje začiatky vďačí pôsobisku v OS Pastilhas, ale v jedenástich rokoch sa presťahoval do mesta a začal tam trénovať.
Presne prvého apríla 1990 debutoval ako profesionál v drese tamojšieho Sportingu. Na poste ofenzívneho stredopoliara. Ako junior získal všetky pocty, ktoré sa len dali pozbierať. Stal sa majstrom Európy hráčov do 16 rokov a neskôr i majstrom sveta v kategórii dvadsaťročných. Portugalsko vtedy práve v Lisabone zdolalo vo finále Brazíliu až na pokutové kopy.
Namiesto Talianska skončil v Španielsku
V mládežníckom veku zúročoval správnym smerom svoj veľký talent. Dnes je to futbalista so skvelým driblingom, rýchlym štartom na loptu, nebezpečnými strieľanými centrami, vrodeným citom pre spoluprácu a nezanedbateľnými atletickými dispozíciami. Ako všetky južanské typy aj on miluje loptu: „Bez nej by som bol len polovičným človekom,“ vyhlásil raz.
Už v devätnástich debutoval v seniorskej reprezentácii, ale jeho veľké chvíle prišli najskôr v portugalskej dvadsaťjednotke, s ktorou sa v roku 1994 stal majstrom Európy. Dvakrát za sebou ho vyhlásili za najlepšieho futbalistu krajiny a ponuky z vyspelých zahraničných klubov sa razom začali hrnúť.
V lete 1995 podpísal zmluvy hneď s dvoma z nich – s Juventusom Turín a AC Parma. Keď do procesu vstúpila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) a neuznala Figov krok, talianske tímy od jeho získania odskočili. Patovú situáciu využila Barcelona a na žiadosť vtedajšieho holandského trénera Johanna Cruyffa získala mladého Portugalčana za odstupné 4,3 milióna mariek.
Žraloka ulovil Real Madrid
Na Nou Campe mu ponúkli kontrakt až do roku 2005 a ročný plat takmer šesť miliónov mariek. V katalánskom veľkoklube mal nahradiť odchádzajúcu dánsku hviezdu Michaela Laudrupa. Lenže rok nato musel Cruyff klub opustiť a Angličana Bobbyho Robsona zakrátko vystriedal ďalší Holanďan Louis van Gaal.
Ten si Figovu prácu nevedel vynachváliť. „Z jeho disciplíny na ihrisku by si mali brať všetci príklad,“ odkázal futbalovej konkurencii. Za päť rokov si vyslúžil prívlastok „kráľ asistencií“. Figo nebol nikdy vyhláseným kanonierom, hoci jeho zmysel pre ofenzívu pozná každý súper. Van Gaal to chvíľu s ním skúšal v útoku, ale onedlho bol opäť v strede ihriska.
A najradšej na jeho pravom kraji. Barcelone pomohol k dvom majstrovským titulom, získal s ňou dva domáce poháre, ako aj víťazstvo v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov. Vďaka svojmu ladnému a napriek tomu nebezpečnému pohybu na ihrisku získal prezývku O Tubarao – žralok. Jeho veľkým snom bolo vyhrať s Barcelonou Ligu majstrov. Nesplnil sa mu, pretože na scénu vstúpil prezident Realu Madrid Florentino Pérez.
V lete pred tromi rokmi sa v Španielsku uskutočnil futbalový obchod, na ktorý fanúšikovia Barcelony len tak ľahko a rýchlo nezabudnú. Z večera na ráno prišli o svojho miláčika. Konkurenčný Real kúpil Figa za 56,1 milióna dolárov, čím sa portugalský reprezentant stal na rok najdrahším futbalistom planéty. Táto pocta patrí momentálne francúzskemu loptovému žonglérovi Zinedinovi Zidanovi.
Zahrať si tak v Premier League
Od 24. júla 2000 sa ani jedno ostro sledované derby medzi Barcelonou a Realom nezaobíde bez útokov katalánskych priaznivcov na jeho osobu. V tom poslednom ho na Nou Campe zahádzali plastovými fľašami, zapaľovačmi, svetlicami, dymovnicami a na trávnik priletela dokonca aj odrezaná prasačia hlava. Barcelonu za to stihol trest a dva ligové zápasy musí odohrať na štadióne treťodivíznej Lleidy. Figov odchod prirovnávajú k zrade. Pália jeho dresy a nezastavia sa ani pred ničením jeho majetku. Raz si to odnieslo hráčovo auto.
Šesťročná zmluva s Realom mu zaručuje ročnú gážu 5,6 milióna dolárov. Napriek tomu po nedávnom zápase druhej fázy Ligy majstrov vyhlásil, že by si rád zahral v anglickej Premier League. „Chcel by som tam hrať kvôli fantastickej atmosfére. Som dojatý, ako v Anglicku ľudia žijú futbalom. Ja som s ním začal veľmi skoro, a tak neviem, ako dlho budem mať ešte chuť, motiváciu a najmä silu hrať. V tridsiatich dvoch rokoch by som už do Anglicka asi nešiel.“
S manželkou Helen, švédskou modelkou, žijú v luxusnej vile v oblasti Algarve. Keď sa dozvedel, že jeho prvému mužstvu Pastihlas hrozí zánik, poslal na jeho účet v prepočte desať miliónov korún. Luis si najviac si pochutí na vyprážanom mäse, rybách alebo suši. Ignoruje alkohol, nenávidí drogy a vojnu. Je milovníkom hudobnej skupiny Queen a mimo futbalu obľubuje prechádzky po pláži. Real Madrid ho poistil v jednej nemenovanej britskej poisťovni na 60 miliónov dolárov!