Bol to sarin? Čaká sa na ďalšie testy

Ani 20 dní po začiatku vojny nie je jasné, či sa Američanom podarilo nájsť Saddámove zbrane hromadného ničenia. V pondelok hlásili spojenci viacero podozrivých nálezov, ani včera si však neboli istí, či sa v sudoch skutočne skrýva sarin, yperit alebo ...


Podozrivé sudy, v ktorých by mohol byť sarin, tabun alebo yperit. FOTO - ČTK/AP


Ani 20 dní po začiatku vojny nie je jasné, či sa Američanom podarilo nájsť Saddámove zbrane hromadného ničenia. V pondelok hlásili spojenci viacero podozrivých nálezov, ani včera si však neboli istí, či sa v sudoch skutočne skrýva sarin, yperit alebo nejaká iná chemická, či biologická zbraň.

Po počiatočných odvážnych vyhláseniach, ktoré podporili predbežné testy, sa americkí generáli opäť stiahli. Včera médiám odkazovali, že musia počkať na ďalšie podrobnejšie testy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dymiaca zbraň, ktorá by Saddáma usvedčila, že skutočne je hrozbou pre svet, tak stále nedymí v spojeneckých rukách.

V nedeľu našli americkí výsadkári pri stredoirackej Hindíji niekoľko sudov so záhadným obsahom. Pondelkové prvé dva testy ukázali, že by v nich mohla byť zmes sarinu a tabunu. Včera ráno optimistickú náladu spojencov, ktorí si už mysleli, že majú v rukách dôkaz, schladil nemenovaný americký predstaviteľ priamo na mieste nálezu: „Posledné testy vyšli negatívne.“ Generál Benjamin Freakly pre CNN povedal, že by to mohli byť postreky na poľnohospodárske plodiny.

Opäť sa tak objavili pochybnosti, či budú spojenci vôbec schopní Saddámove zbrane hromadného ničenia nájsť. Kritici vojny tvrdia, že sa im to nikdy nepodarí, a preto ich sami podhodia. Američania a Briti sú si naopak istí, že Saddám také zbrane má a je len otázkou času, kedy to budú môcť dokázať.

SkryťVypnúť reklamu

Ich doterajšie hľadanie bolo neúspešné a nevzbudzuje veľkú dôveru. Už viackrát totiž na verejnosť prenikli informácie, že našli záhadný biely prášok alebo tekutinu. Nikdy to však nebola chemická zbraň. Spochybnenie posledného nálezu dôveryhodnosť spojeneckých vyhlásení ešte viac podkopalo.

„Pôvodné správy hovorili áno, je to možné,“ povedal včera generál Vincent Brooks. „V tomto momente nevieme ešte dosť na to, aby sme mohli povedať, že to bol planý poplach, alebo že sme našli zbrane hromadného ničenia.“

Denník The New York Times upozorňuje na ešte jeden rozmer nálezu. Ak by sa potvrdilo, že v sudoch sú naozaj chemické zbrane, spojenci by mali hneď dva dôkazy. Reportér denníka totiž opísal, že sklad našli v tábore, ktorý pravdepodobne slúžil na výcvik palestínskych teroristov. Okrem chemických zbraní by sa tak dokázalo aj napojenie Iraku na teroristov. Nepriamo by sa potvrdili aj spojenecké obavy, že Iračania dodali svoje zbrane hromadného ničenia teroristom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa testuje na bojisku

Zistiť, či v sude je skutočne chemická zbraň, nie je vo vojnových podmienkach jednoduché.

Včera na miesto, kde americkí výsadkári našli podozrivé sudy, prišli odborníci zo špeciálnej jednotky, ktorá testuje podozrivé zbrane hromadného ničenia. Jednotka mala ešte včera urobiť ďalšie testy a potom mali zobrať vzorky do Británie a Spojených štátov. Až tam, v ideálnych laborátornych podmienkach, mali definitívne povedať, či išlo skutočne o chemické zbrane.

V jednotke, ktorá k Hindíji priletela, sú podľa denníka The Washington Post jedni z najlepších vojenských expertov a tiež Arabisti a počítačoví experti.

Odborníci hovoria, že sú vybavení najmodernejšou technikou, napriek tomu však nemôžu urobiť také kvalitné testy ako v laboratóriách. Prenosné, ľahké stroje nie sú také presné.

SkryťVypnúť reklamu

To je podľa denníka The New York Times aj dôvodom častých falošných poplachov. Špecialista na chemické zbrane Jonathan Tucker z amerického mierového inštitútu hovorí, že poľné laboratóriá môžu ľahko popliesť skutočnú povahu chemikálie. Napríklad sarin a tabun vyrobili v 30. rokoch minulého storočia Nemci ako prostriedky proti hmyzu, a preto si ich môžu pomýliť práve z insekticídmi.

(kos)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 973
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 966
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 372
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 945
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 477
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 423
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 104
  8. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 1 716
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu