
V Basre sa začala rabovačka. Ľudia vlečú na vozíkoch chladničky, ale aj stoličky. FOTO - ČTK/AP
režimu.
Po vpáde britských jednotiek a zrútení miestnych mocenských štruktúr je rabovanie na každodennom poriadku a noví vládcovia sa len pozerajú. „Neodsudzujte nás. Tak dlho sme nič nemali a teraz si musíme zobrať, čo môžeme,“ opisuje situáciu jeden zo zlodejov britským reportérom. Sám si ťahá domov klimatizačné zariadenie z univerzity. „Je tak horúco a my doma žiadne chladenie nemáme,“ ospravedlňuje sa za svoj lup.
Britský generálmajor Peter Wall má pre ľudí porozumenie a považuje za normálne, že britské jednotky v meste obe oči privierajú. „Je to prvá reakcia ľudí po dvoch desaťročiach útlaku,“ hovorí. Aj britský vojenský hovorca Al Lockwood si myslí, že ľudia musia po oslobodení najprv zo seba „vypusiť trochu pary“. „Musí sa to však rýchlo skončiť.“
Britskí vojaci teraz nechcú zasahovať a sú zamestnaní väčšmi tým, ako zlomiť ešte zvyšný odpor a nedostať sa na mušku ostreľovačom. Verejný poriadok sa začne obnovovať, akonáhle nebude britským jednotkám hroziť bezprostredné nebezpečenstvo.
V budúcich dňoch sa chcú Briti predovšetkým sústrediť na humanitárnu pomoc a hlavne zásobovať ľudí pitnou vodou. Mnohí v Basre však majú z rabovania strach a novinárom hovoria o svojich existenčných obavách. „Nepotrebujeme vodu a potraviny. Potrebujeme pokoj a mier, a to hlavne v noci,“ hovorí jeden z nich.
(čtk/dpa)