
Z budovy v bagdadskej štvrti Mansúr nič nezostalo. FOTO - ČTK/AP
.
Otázka, čo je s Husajnom, však zostáva stále nezodpovedaná. „Neviem, či zomrel, viem, že stráca moc,“ povedal americký prezident George Bush.
Bol v dome?
Keď americký bombardér B-1 zhadzoval svoj náklad, prešlo len 45 minút odvtedy, čo armádne velenie dostalo tip od spravodajskej služby. V dome mal byť Husajn, jeho dvaja synovia a spravodajskí dôstojníci.
O tom, kto sa v dome skutočne zdržiaval, sa zatiaľ Američania nemohli presvedčiť. Dom sa nachádza v štvrti, ktorú nemajú pod kontrolou, a Saddám je známy tým, že sa veľmi často presúva z miesta na miesto.
„Získali sme dôveryhodné informácie, že sa v tom dome stretli vysokopostavené osoby irackého režimu,“ tvrdil zdroj z Bieleho domu. Na tom, či bol v dome aj Husajn, sa dobre informované zdroje pre americké denníky úplne nezhodli. Zdržanlivý optimizmus, že iracký prezident vo štvrti Mansúr bol a útok neprežil, dopĺňali aj rezervované upozornenia, že to nie je možné potvrdiť.
Isté má byť podľa amerických zdrojov aspoň to, že od odovzdania správy katarskému veleniu po zbombardovanie nikto z budovy nevyšiel. Je však veľmi nepravdepodobné, že by Saddám pripustil, aby sa zdržiavala na jednom mieste celá mocenská špička vrátane jeho synov.
Obrovský kráter
Útok sa podarilo rýchlo zorganizovať aj preto, že v oblasti nad Bagdadom bol bombardér s vhodným nákladom - štyrmi bombami určenými na ničenie bunkrov. Každá z nich mala 900 kilogramov. Potrebné bolo už len zadať presné informácie.
„Cieľ irackého vedenia bol veľmi ťažko zasiahnutý,“ vyhlásilo katarské veliteľstvo. Major Brad Bartlett spresnil, že bombardér zhodil na vytypovaný objekt štyri veľmi presné bomby označované JDAM, ktoré sú na cieľ navádzané prostredníctvom čipovej komunikácie s vojenskými satelitmi.
Britský denník The Guardian opísal spúšť, ktorá na mieste zostala. Kráter hlboký 18 metrov, pomarančovníky vytrhnuté aj s koreňmi, pokrútené železné tyče a v troskách zničený nábytok. Zahynulo pritom 14 ľudí, ich totožnosť však nebola známa. „Zistiť, kto v budove bol, nebude s istotou možné,“ povedal generál Vincent Brooks.
Žije ešte?
Spojenci zaútočili na Husajna na základe spravodajských informácií druhýkrát. Vojna sa začala práve takýmto útokom - vtedy ho schvaľoval George Bush. Aký bol výsledok, dodnes nie je jasné - Husajn sa po prvom útoku pravidelne objavoval v irackej televízii. Nepodarilo sa však zistiť, či neboli zábery vopred nakrútené.
Piatkové zábery - ako sa prechádza po Bagdade medzi ľuďmi - boli podľa amerických spravodajcov pravdepodobne nakrútené pred začiatkom vojny - mesto nebolo veľmi poškodené bombardovaním a poveternostné podmienky sa nezhodovali s počasím, aké bolo v Iraku v týchto dňoch.
Štvrť Mansúr sa nachádza neďaleko miesta, na ktorom si mal Husajn podať ruku s odhodlanými Bagdadčanmi.
Odpočuli ho alebo Američanom niekto donáša
Podľa spravodajských expertov dom bombardovali po rozsiahlej spravodajskej akcii. Spôsobov, ako sa o stretnutí irackého vedenia v dome mohli dozvedieť, je viac.
Buď prostredníctvom satelitu, ktorý zaregistroval, ako sa pri budove zhromažďuje veľký počet automobilov, alebo ďalšou možnosťou sú sofistikované odpočúvacie zariadenia a vylúčiť nemožno ani to, že s Američanmi spolupracujú niektorí z blízkych Husajnových ľudí.
MAREK CHORVATOVIČ