chcete byť členom Európskej únie a z druhej strany nechcete prijať niečo, pod čo ste sa podpísali.“
Predstavitelia KDH na svojom sneme v nedeľu vyhlásili, že pred dátumom vstupu krajiny do únie sa budú snažiť pripraviť návrh ústavného zákona, ktorý by Slovensku zaručoval suverenitu v oblasti kultúrnych a morálnych hodnôt, v oblasti priamych daní, v bezpečnostnej a zahraničnej politike, vo vzdelávaní, v oblasti dôchodkového zabezpečenia.
„Prístupová zmluva s Európskou úniou neznamená, že Slovensko stráca svoje kultúrne a morálne hodnoty,“ povedal šéf úradu europarlamentu na Slovensku Azelio Fulmini. „Musíte brať do úvahy, že ak ste sa rozhodli stať jedným z členov rodiny, musíte rešpektovať aj jej pravidlá.“ Fulmini by odporučil členom KDH preštudovať si dokumenty a zistiť, čo presne je v právomoci únie a čo národných vlád.
Vladimír Palko si na sneme položil aj rečnícku otázku a sám si odpovedal: „Kto sú vlastne títo (európski) ľavicoví liberáli? Nie sú to vlastne komunisti? Nie, sú to iba ich bratranci.“
„To je úplný nezmysel,“ reagoval pre SME hovorca strany európskych socialistov v Európskom parlamente Peter Reichert. „Nemáme v strane komunistov, vždy sme bojovali proti komunistickej ideológii. Komunisti sú samostatná frakcia v európskom parlamente.“
Na tvrdenie, že Slovensko potrebuje ústavný zákon, pretože európske právo presadzuje kultúru smrti, napríklad potraty alebo eutanáziu, Reichert povedal: „Zákony týkajúce sa interrupcie si zatiaľ každá krajina stanovuje sama. Nie sú predmetom spoločnej európskej politiky, ale určite sa ňou stanú - možno o desať rokov. Potom ich bude upravovať spoločná európska legislatíva.“
KDH už v júli 2002 predložilo do Národnej rady deklaráciu o kultúrnej a etickej zvrchovanosti. Slovenský parlament ju schválil. Premiér Mikuláš Dzurinda označil nové snahy KDH za populistické gesto.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ, Štrasburg