Zorientovať sa v ponuke môže byť ťažké. Správcovské spoločnosti, ktoré sú združené v asociácii, ponúkajú 15 peňažných fondov, 35 dlhopisových fondov, 53 akciových fondov, 16 zmiešaných fondov a 23 strešných fondov. Kým si sami vyberiete fond, alebo navštívite poradcu, zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami (osobný investičný profil):
* Na ako dlho chcete investovať?
Odpoveď na túto otázku naznačí, pre aký typ fondu by ste sa mali rozhodnúť. Pre kratšie investície sú vhodnejšie peňažné a dlhopisové fondy.
* Ste ochotný znášať riziko, že určitú dobu môže hodnota vašej investície klesnúť, prípadne vôbec sa vám nevrátia z konkrétnej investície vložené peniaze?
Podobne ako predchádzajúca otázka, i táto pomôže pri výbere typu fondu. Menšie riziko striehne pri peňažných a dlhopisových fondoch.
* Chcete mať investíciu pri výbere v inej mene ako slovenskej korune?
Na hodnotu investície môže pôsobiť nielen výkonnosť fondu, ale aj pohyby kurzov. Ak slovenská koruna voči príslušnej mene posilní, a toto posilnenie bude výraznejšie ako zhodnotenie peňazí vo fonde, môže sa stať, že pri výbere dostanete menej slovenských korún. To však nemusí trápiť toho, kto chce peniaze minúť napríklad v eurách a investoval do fondu, ktorého menou je euro. Naopak, ak koruna oslabí, zisk z investície sa môže o to zvýšiť.
* Máte už predchádzajúce skúsenosti s investovaním do cenných papierov?
Ak ste už spoznali aj osobne na vlastných ziskoch či stratách cenové hojdačky svetových akciových trhov, takáto skúsenosť môže do značnej miery ovplyvniť výber vhodnej investičnej stratégie. Vaše predstavy o riziku totiž nie vždy zodpovedajú skutočnosti.
* Aký je účel investovania?
Investičná stratégia bude musieť byť nepochybne iná, ak investujete do podielových fondov s cieľom zabezpečiť si o 30 rokov zdroj príjmov pri odchode do dôchodku, v porovnaní so zámerom zhodnotiť svoje úspory za účelom kúpy auta o päť rokov.
* Aký objem finančných prostriedkov plánujete investovať?
Keď plánujete investovať do podielových fondov väčšiu sumu, oplatí sa rozložiť peniaze do viacerých. Môžete si tak zabezpečiť aj nižšie riziko a nižší výnos a vyššie riziko a vyšší výnos. Podobnú vec urobíte, keď kúpite podielové listy zmiešaného fondu.
* Ako dosiahnuť zaručený zisk?
Záruky ziskov vo svete podielových fondov neexistujú. Vždy sa dá len predpokladať, ako sa bude kurz toho-ktorého cenného papiera vyvíjať. Ovplyvniť to však môže množstvo nepredvídateľných udalostí.
Porovnať minulú výkonnosť je užitočné, ale nemôže to byť jediné, podľa čoho sa rozhodnete. Fondy totiž nie sú ako vklady v banke, kde zostávajú úroky rovnaké či veľmi podobné. V budúcnosti sa môže trhom dariť úplne odlišne, ako v minulosti.
Správcovské spoločnosti si vyberajú pre fondy benchmark - to je ukazovateľ, oproti ktorému sa navonok prezentujú a porovnávajú s ním výkonnosť daného fondu. Najčastejšie je ním index alebo kombinácia indexov z finančných trhov. O tom, ako sa správcovi darí, hovorí preto aj rozdiel medzi dosiahnutou výkonnosťou a benchmarkom. Správca sa totiž snaží benchmark prekonať.