Hlavným princípom sporenia na účte v doplnkovej dôchodkovej poisťovni je našetriť si na starobu a nebyť odkázaný len na príjem od štátu. Poisťovne však v poistnej zmluve zohľadňujú aj iné udalosti ako je napríklad prípad invalidity klienta, jeho smrť alebo vykonávanie zdraviu škodlivého zamestnania, kedy je možné získať dávku skôr. Na základe týchto princípov je možné rozdeliť poistné produkty na starobný, výsluhový, invalidný a pozostalostný dôchodok.
Starobný dôchodok
Nárok na starobný dôchodok vzniká poistencovi, ktorý dosiahol päťdesiat rokov a na svoj účet vkladal peniaze minimálne jeden rok. Minimálna dĺžka sporenia však závisí od dávkového plánu každej poisťovne.
Výsluhový dôchodok
Je určený pre tých poistencov, ktorí vykonávajú rizikové zamestnanie alebo pracujú v zdraviu škodlivom prostredí. Patria sem napríklad baletky, ktoré môžu mať po rokoch tancovania zničené kĺby alebo baníci, ktorí pracujú v prašnom prostredí a znečisťujú si tak svoje pľúca.
Na rozdiel od starobného je možné získať tento dôchodok skôr. Poistenec teda nemusí čakať na dosiahnutie 50-teho roku života. Aj v tomto prípade však musí poistenec sporiť spravidla aspoň jeden rok.
Invalidný dôchodok
Na tento má poistenec nárok, ak ho invalidným uznala v štátnom systéme sociálneho zabezpečenia posudková komisia. Invalidita však musí nastať počas doby trvania poistného vzťahu s doplnkovou dôchodkovou poisťovňou.
To znamená, že si ho nemôže uplatniť invalidná osoba, ktorá sa stane klientom poisťovne po vzniku invalidity.
Na základe dávkového plánu každej poisťovne je potom vyplácaný buď počas trvania nároku na štátny invalidný dôchodok alebo po jeho zániku.
Pozostalostný dôchodok
Vypláca sa v prípade smrti poistenca. Nárok naň majú pozostalí, ktorých poistenec vopred určil v zmluve s poisťovňou. „Týmito osobami môžu byť rodinní príslušníci, ako aj iné osoby blízke poistencovi. Spravidla uvádzajú klienti v zmluve viac ľudí a odkazujú im percentuálnu časť našetrených peňazí,“ ho- vorí Margita Hurčíková, tajomníčka Asociácie doplnkovej dôchodkovej poisťovne.
Poisťovňa môže časť našetrených peňazí vyplatiť aj v rámci jednorazového vyrovnania alebo odstupného.