Doplnkové dôchodkové poistenie - finančný produkt, ktorý zabezpečí poistencom dodatočný príjem v prípade staroby, invalidity alebo pozostalým v prípade úmrtia poistníka. Má dobrovoľný charakter a je určený hlavne pre tých, ktorých si chcú v dôchodkovom veku zabezpečiť ďalší príjem a vyššiu životnú úroveň.
Tento druh poistenia tvorí takzvaný tretí pilier dôchodkového zabezpečenia a jeho účelom je zvýšiť príjem dôchodcu, ktorý poberá od štátu priemerne 6200 korún mesačne.
Štát umožňuje v súčasnosti odchod do dôchodku po odpracovaných minimálne 25 rokoch. Muž odchádza na „odpočinok“ v 60. rokoch a žena podľa počtu vychovaných detí. Najdlhšie pritom pracujú bezdetné ženy.
Doplnkové dôchodkové poistenie na rozdiel od štátneho systému, neukladá povinnosť sporenia do 60 rokov a minimálna doba sporenia „odpracovaných rokov“ - vkladania peňazí, je spravidla iba jeden rok.
Poistenie tohoto typu si môže založiť každý, kto má pravidelný pracovný príjem. Z okruhu potenciálnych klientov sú však v súčasnosti vylúčení zamestnanci štátnej správy. Sú to napríklad vojaci, policajti alebo colníci. Naopak pracujúci vo verejnej správe zmluvu s doplnkovou dôchodkovou poisťovňou podpísať môžu.
Poistencom poisťovne sa môže stať aj pracujúci, ktorý je zamestnaný na čiastočný pracovný úväzok formou dohody o vykonaní práce. „Pokiaľ by sa však stali poistencami v rámci zamestnávateľskej zmluvy, záleží od zamestnávateľa, či im príspevok poskytne alebo nie,“ upresňuje Margita Hurčíková, tajomníčka Asociácie doplnkových dôchodkových poisťovní.
Princíp doplnkového poistenia je založený na pravidelnom sporení určenej výšky peňazí, ktoré poisťovňa dlhodobo akumuluje a zhodnocuje na individuálnom účte sporiteľa. V prípade, že sa poistenec rozhodne odísť do dôchodku, poisťovňa mu vypočíta dôchodok z aktuálneho stavu peňazí na účte. Záleží od sporiteľa, či si zvolí doživotné vyplácanie, platbu len na určitý počet rokov alebo požiada poisťovňu, aby mu nasporené a zhodnotené peniaze vyplatila naraz.
Výška jeho doplnkového príjmu pritom závisí od množstva peňazí, ktoré si na svojom účte za celú dobu sporenia našetril, od veku odchodu do dôchodku, ako aj od jeho podielu na výnosoch z hospodárenia poisťovne.
„Klient sám rozhodne kedy do doplnkovej dôchodkovej poisťovne vstúpi, koľko bude platiť, akú výšku dôchodku chce dosiahnuť a ako dlho bude poistený,“ povedal generálny riaditeľ DDP Pokoj Michal Szabo.
Zamestnanci si na svoj účet ukladajú peniaze obvykle mesačne, formou zrážok zo mzdy. Klientom, ktorí podnikajú - ako sú napríklad živnostníci, je však umožnené vkladanie peňazí aj formou preddavkov na dlhšie obdobie ako je mesiac.
Poisťovne ponúkajú svojim klientom flexibilné platenie príspevkov. To znamená, že poistenec môže svoj vklad zvýšiť i znížiť. Záleží to od jeho finančnej situácie. „V živote poistenca môže nastať obdobie finančných problémov alebo naopak, môže sa stať solventnejším. Preto poisťovne nechávajú možnosť poistencom meniť výšku vkladu,“ hovorí Hurčíková.