aby sa aj banky stiahli z povrchu zeme do virtuálneho sveta - zbúrali sídlo a postavili web.
Okrem vybavenia úveru sa dá z počítača spraviť hocijaká operácia, pre ktorú sme museli navštevovať banku. Rozdiel je v tom, že už nekomunikujeme s úradníkom, nestojíme v rade, nevypisujeme formuláre.
Umenie bankárskej architektúry je teraz v jednoduchosti, dostupnosti a spoľahlivosti ich webovských pobočiek. Non-stop prístup, zahraničné platby, štruktúrované výpisy alebo trvalé príkazy by už dnes mali byť takou samozrejmosťou ako pred desiatimi rokmi bankomaty. Ak to ešte vaša banka nerobí, máte dôvod o nej pochybovať. Pripravuje sa o moderných klientov, ktorých bude stále viac a aj o spôsob ako ušetriť. Prevádzka pobočiek je totiž z pochopiteľných dôvodov drahšia - treba platiť nájmy, údržbu, ľudí.
Ak vám banka elektroslužby už ponúka, a vy to nevyužívate, tiež sa pripravujete o peniaze. Nákladnosť pobočiek banky sa pretavuje do cien ich služieb. Znamená to oveľa vyššie poplatky za čokoľvek, čo vám nevybaví počítač ale uniformovaná kráska za prepážkou. Ak je jedinou prekážkou to, že nie ste „pripojený“ pokojne si zanadávajte na štát a jeho informatizačnú politiku či Slovenské telekomunikácie a ich ceny a dúfajte, že čoskoro budete.
Skôr alebo neskôr internet prenikne do každej banky a ku každému klientovi. Obávať sa toho nemá zmysel. Pravdepodobnosť, že prídete o peniaze je v prípade elektronickej obsluhy účtu približne rovnaká ako pri pravidelných návštevách banky. Zhruba vyrovnané sú aj šance bankových lupičov - tých s maskami a pištoľami a tých za počítačom a s dekodérom hesiel. A napokon - riadiť vlastné peniaze z vlastného alebo pracovného počítača nie je o nič zložitejšie ako navštevovať kamenné pamätníky klasického bankovníctva.