TRNAVA – Zákonom vynútená spolupráca obecných polícií s Policajným zborom je podľa primátora Trnavy Štefana Bošnáka diskutabilná.
Predstavitelia miest a obcí by podľa neho pred schválením novely zákona o obecných políciách mali vedieť, kto bude zodpovedať za mestských policajtov v prípadoch, ak budú odvelení pre potreby Policajného zboru, a kto ponesie zodpovednosť za škody, ktoré pri prípadnom zákroku vzniknú. Zásadné pripomienky k navrhovanej novele zákona o obecnej polícii adresoval ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.
Podľa navrhovanej novely by sa obce mali zmluvne zaviazať poskytovať krajským riaditeľstvám štátnej polície „na požiadanie primeraný počet príslušníkov obecnej polície a technických prostriedkov na zabezpečenie verejného poriadku v obci“. Viceprezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Igor Keleši si myslí, že týmto sa obecné a mestské polície dostanú do podriadenosti štátnej polície. (tasr)
Mesto chce profesionálnejšiu opatrovateľskú službu
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Predstavitelia mesta Liptovský Mikuláš chcú docieliť profesionalitu a zefektívnenie opatrovateľskej služby. Novoprijatým všeobecne záväzným nariadením menia výšku platieb za poskytované služby a rušia možnosť platenej opatrovateľskej služby blízkymi príbuznými. „Doterajšia možnosť podľa nás nie je v súlade so zákonom o rodine, ktorý ukladá povinnosť vzájomnej pomoci medzi členmi rodiny,“ uviedol vedúci oddelenia sociálnych vecí Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši Zdenko Blažek.
Podľa pracovníčky Spoločnej úradovne sociálnej pomoci v Liptovskom Mikuláši Viery Ondrisovej sa v praxi stretávali s tým, že rodiny si vykonávaním opatrovateľskej služby vylepšovali svoju finančnú situáciu. „Keď sme im ponúkli profesionálnu opatrovateľku, odmietli. Pritom o 147 opatrovaných sa staralo 135 opatrovateľov.“ To bol podľa Ondrisovej luxus. Za súčasných finančných podmienok muselo mesto tento systém zmeniť. V januári dostali od štátu 543-tisíc, ale reálna potreba bola 677-tisíc. Rozdiel platilo mesto zo svojho rozpočtu. (sita)
Poslanci zverejnili svoje čísla, zatiaľ im nikto nevolal
ŽILINA – Žilinskí poslanci sú vďaka internetu pod väčšou kontrolou verejnosti. Nová verzia oficiálnych stránok mesta priniesla niekoľko radikálnych zmien, ktoré sprehľadňujú prácu poslancov, ich účasť a hlasovanie na zasadnutiach mestského zastupiteľstva. Novinkou je aj uvedenie kontaktných telefónnych čísiel prípadne e-mailových adries. Podobne to riešia aj stránky iných krajských miest, v Žiline však ide o čerstvú novinku, ktorá funguje len tri týždne.
„Súhlas so zverejnením telefónnych čísel či fotografie potvrdzovali poslanci svojím podpisom,“ hovorí Radoslav Cech z oddelenia informatiky mestského úradu, ktorý na stránkach pracuje. Z celkového počtu 31 poslancov majú číslo na mobil uverejnené jedenásti.
„Je to dobrá vec, aj keď ja ako podnikateľ som nikdy nemal utajené čísla,“ hovorí poslanec Dušan Maňák. „Považujem to za normálne,“ reaguje Peter Ničík, ktorý ako jediný uviedol svoju e-mailovú adresu.
Naopak, niektorým poslancom chýba fotografia či telefón, iní uviedli len bydlisko. Traja poslanci nemajú pri svojom mene uvedené vôbec nič, okrem toho, ktorý obvod zastupujú. Cech potvrdil, že „jedna výnimka odmietla úplne všetko“. Zvyšní dvaja pravdepodobne neboli prítomní na zasadnutí alebo dodajú informácie dodatočne.
Zdá sa však, že Žilinčania o novej možnosti komunikácie so svojimi poslancami zatiaľ nevedia. „Ešte ma nekontaktovali,“ hovorí poslanec Juraj Popluhár. Takú istú skúsenosť má aj Ladislav Bittšanský. (aha)
Rómovia vyčistili Jasov a finančne si prilepšili
JASOV – Takmer 90 ton odpadu vyniesli Rómovia od začiatku marca zo svojej osady v Jasove v okrese Košice – okolie, pričom si finančne prilepšili.
Jarné upratovanie zorganizovala Rada pre integráciu Rómov, ktorá úzko spolupracuje s obecným úradom. Obec podľa starostu Štefana Mesároša prispieva k vyčisteniu rómskej osady tým, že obecný úrad denne zamestnáva desiatku obyvateľov osady, ktorí tu vykonávajú čistiace práce. Denne odpracujú štyri hodiny za odmenu 125 korún, ktoré im obecný úrad vypláca po ukončení prác denne v hotovosti. Starosta sa domnieva, že ich to motivuje a môžu si tak rýchlo v prípade potreby vylepšiť finančnú situáciu.
Jasovskí Rómovia si podľa predsedu rady Alexandra Horvátha uvedomili, že ak chcú začať komunikovať nielen s obecným úradom, ale aj ďalšími inštitúciami o riešení svojej životnej situácie, musia sa sami pričiniť aspoň o čistotu a poriadok v osade. Jasov má v súčasnosti 2700 obyvateľov a z nich je 1300 Rómov. (tasr)