História prieniku európskych basketbalistov do NBA

ŠPORTOVÉ OSUDY A MÍĽNIKYAmerická basketbalová profesionálna súťaž NBA si desaťročia pyšne chránila svoju „nepoškvrnenosť“. Cudzinci sa v krajine, ktorá dala svetu túto hru, presadzovali ťažšie ako hokejisti v NHL, ale ľady sa pod tlakom nespornej kvality

pohli. Nezastaviteľne.

V súčasnosti hrá v NBA 65 cudzincov z tridsiatich štyroch krajín. Azda nám ostatné kontinenty odpustia, ak sa zameriame len na Európanov, ktorých je v súťaži 37. Väčšinou patria medzi uznávaných hráčov. Meradlom môže byť účasť v tohtoročnom All Star Game. V Atlante si vo februári zahrali traja: Zydrunas Ilgauskas z Clevelandu v tíme Východnej a Nemec Dirk Nowitzki z Dallasu so Srbom Predragom Stojakovičom zo Sacramenta vo výbere Západnej konferencie. Medzi opory svojich mužstiev patria aj Španiel Pau Gasol (Memphis), ktorý v predchádzajúcej sezóne získal titul Rookie of the Year (nováčik roka), Srb Vlade Divac (Sacramento), Chorvát Toni Kukoč (Milwaukee), Rus Andrej Kirilenko (Utah) a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Meneghin odolal

História prieniku Európanov do NBA sa začala písať v roku 1970, keď v jedenástom kole draftovali Taliana Dina Meneghina. Jeden z najlepších pivotov starého kontinentu všetkých čias, štvornásobný účastník olympijských hier (striebro 1980) v NBA nikdy nenastúpil. Ostal verný talianskej lige, kde odohral neuveriteľných 28 rokov. Ani ďalší draftovaný – Rus Alexander Belov (1975, v 10. kole), autor pamätného víťazného koša dve sekundy pred koncom finále olympijského turnaja v Mníchove ‘72 ZSSR – USA (51:50), sa v NBA neobjavil. Z pochopiteľných dôvodov – ako dôstojník Sovietskej armády nemal šancu.

Vyšliapavačom cesty Európanov v NBA bol až Nemec Detlef Schrempf. Draftovali ho v roku 1985 Dallas Mavericks, za štrnásť sezón odohral 1250 zápasov, v ktorých strelil 17 193 bodov. Po troch ročníkoch v Dallase si zahral v Indiana Pacers, ale najkrajšie časy prežil v Seattli SuperSonics. Bol trojnásobným účastníkom All Star Game, v sezóne 1995/1996 si zahral vo finále NBA (titul získalo Chicago), dvakrát ho vyhodnotili ako najlepšieho šiesteho hráča. Kariéru ukončil pred dvoma rokmi v Portland Blazers.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabudnuteľný Petrovič

V roku 1986 sa v drafte objavili mená piatich Európanov. Talian Augusto Binelli, Rus Valerij Tichonenko si nikdy v NBA nezahrali, ďalší Rus Alexander Volkov bol tri sezóny členom tímu Atlanta Hawks. Zvyšní dvaja sa zaradili medzi legendy NBA. Dražen Petrovič prišiel do zámoria v roku 1989 zo slávneho Realu Madrid. V Portlande bol trochu v tieni Clyda Drexlera, ale po trejde do New Jersey Nets sa vypracoval v skutočnú hviezdu. Chorvát pôsobil v zámorí iba štyri sezóny, napriek tomu ho tamojší experti dodnes považujú za najlepšieho európskeho hráča v histórii NBA. S priemerom 22,3 bodu na zápas patril k extratriede na poste rozohrávača – dvojky. V júni 1993 zahynul dvadsaťosemročný Dražen pri autohavárii neďaleko nemeckého Ingolstadtu. Nets, hoci za nich Petrovič odohral len dve sezóny, vyvesili navždy jeho dres s číslom 3 k stropu haly v New Jersey. Kvality hráča s výstižnou prezývkou „Mozart basketbalu“ vlani uviedli spolu s päťnásobným majstrom ligy Magicom Johnsonom do Siene slávy NBA.

SkryťVypnúť reklamu

Prevládali pivoti

Ďalším Európanom v drafte 1986 bol Litovec Arvydas Sabonis. Portland Blazers ho získali z 24. miesta. Päťnásobný najlepší basketbalista starého kontinentu, olympijský víťaz zo Soulu 1988, však vstúpil do NBA až v roku 1995. Ako 31-ročný. Zníženú pohyblivosť, následok viacerých zranení a operácií achiloviek i kolien, vynahradzuje dodnes skvelým prehľadom a na svoje parametre (221 cm/133 kg) obdivuhodnou technikou.

Sabonisov krajan Sarunas Marčulionis patril v rokoch 1989 až 1997 v drese Golden State, Seattlu, Sacramenta a Denvera medzi vynikajúcich strelcov. Ďalším Európanom, ktorý si získal rešpekt protihráčov a sympatie fanúšikov, bol Holanďan Rik Smits. V drafte roku 1988 bol 224 cm vysoký pivot na 2. mieste, patril medzi opory Indiana Pacers. O rok neskôr sa objavili ďalší známi podkošoví hráči. Juhoslovan Vlade Divac začal svoju kariéru vedľa Magica Johnsona v Los Angeles Lakers. Dnes je spolu s krajanom Stojakovičom nepostrádateľným pre Sacramento Kings. V tom istom roku ako Divac vstúpil do NBA Chorvát Dino Radža, počas kariéry v tíme Boston Celtics dosiahol priemer 15 bodov a 7 doskokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším z klenotnice talentov chorvátskeho basketbalu je Toni Kukoč. S Chicago Bulls získal tri tituly a v roku 1995/1996 získal ocenenie ako najlepší šiesty hráč ligy. Na svojom poste mal ťažko prekonateľnú konkurenciu v Scottie Pippenovi. Kukoč bol vždy skvelý v útoku, tréner Phil Jackson mu však vyčítal nedostatky v obrane. Cez Atlanta Hawks sa Toni dostal do Milwaukee Bucks, kde má povesť jedného z najlepších striedajúcich hráčov.

Petruška a dvaja Česi

Vo výpočte Európanov nesmú chýbať hráči, ktorí vyrastali v Československu. Richard Petruška, rodák z Levíc, neskôr hráč bratislavského Interu, bol členom Houston Rockets, ktorí v sezóne 1993/1994 získali majstrovský titul. Trojnásobný najlepší basketbalista Slovenska odohral v NBA 22 stretnutí s priemerom 2,4 bodu a 1,4 doskoku. Z Česka vychutnali atmosféru NBA dvaja basketbalisti. Jiří Zídek (draftovaný v roku 1995) má za päť sezón v lige v štatistikách zapísaných 135 zápasov s priemerom 3,4 boda. V tejto sezóne pôsobí v tíme Golden State Wariors 23-ročný Jiří Welsch. Zatiaľ svojho trénera výkonmi nepresvedčil, aby mu dával viac herných príležitostí.

SkryťVypnúť reklamu

PETER ŠEFRÁNEK

Európania v NBA v sezóne 2002/2003

8 – Srbsko a Čierna Hora

4 – Chorvátsko, Francúzsko

3 – Slovinsko

2 – Litva, Ukrajina, Španielsko, Grécko, Turecko, Veľká Británia

1 – Česko, Poľsko, Nemecko, Holandsko, Rusko, Írsko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 772
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 612
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 644
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 617
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 336
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 141
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 257
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu