pohli. Nezastaviteľne.
V súčasnosti hrá v NBA 65 cudzincov z tridsiatich štyroch krajín. Azda nám ostatné kontinenty odpustia, ak sa zameriame len na Európanov, ktorých je v súťaži 37. Väčšinou patria medzi uznávaných hráčov. Meradlom môže byť účasť v tohtoročnom All Star Game. V Atlante si vo februári zahrali traja: Zydrunas Ilgauskas z Clevelandu v tíme Východnej a Nemec Dirk Nowitzki z Dallasu so Srbom Predragom Stojakovičom zo Sacramenta vo výbere Západnej konferencie. Medzi opory svojich mužstiev patria aj Španiel Pau Gasol (Memphis), ktorý v predchádzajúcej sezóne získal titul Rookie of the Year (nováčik roka), Srb Vlade Divac (Sacramento), Chorvát Toni Kukoč (Milwaukee), Rus Andrej Kirilenko (Utah) a ďalší.
Meneghin odolal
História prieniku Európanov do NBA sa začala písať v roku 1970, keď v jedenástom kole draftovali Taliana Dina Meneghina. Jeden z najlepších pivotov starého kontinentu všetkých čias, štvornásobný účastník olympijských hier (striebro 1980) v NBA nikdy nenastúpil. Ostal verný talianskej lige, kde odohral neuveriteľných 28 rokov. Ani ďalší draftovaný – Rus Alexander Belov (1975, v 10. kole), autor pamätného víťazného koša dve sekundy pred koncom finále olympijského turnaja v Mníchove ‘72 ZSSR – USA (51:50), sa v NBA neobjavil. Z pochopiteľných dôvodov – ako dôstojník Sovietskej armády nemal šancu.
Vyšliapavačom cesty Európanov v NBA bol až Nemec Detlef Schrempf. Draftovali ho v roku 1985 Dallas Mavericks, za štrnásť sezón odohral 1250 zápasov, v ktorých strelil 17 193 bodov. Po troch ročníkoch v Dallase si zahral v Indiana Pacers, ale najkrajšie časy prežil v Seattli SuperSonics. Bol trojnásobným účastníkom All Star Game, v sezóne 1995/1996 si zahral vo finále NBA (titul získalo Chicago), dvakrát ho vyhodnotili ako najlepšieho šiesteho hráča. Kariéru ukončil pred dvoma rokmi v Portland Blazers.
Nezabudnuteľný Petrovič
V roku 1986 sa v drafte objavili mená piatich Európanov. Talian Augusto Binelli, Rus Valerij Tichonenko si nikdy v NBA nezahrali, ďalší Rus Alexander Volkov bol tri sezóny členom tímu Atlanta Hawks. Zvyšní dvaja sa zaradili medzi legendy NBA. Dražen Petrovič prišiel do zámoria v roku 1989 zo slávneho Realu Madrid. V Portlande bol trochu v tieni Clyda Drexlera, ale po trejde do New Jersey Nets sa vypracoval v skutočnú hviezdu. Chorvát pôsobil v zámorí iba štyri sezóny, napriek tomu ho tamojší experti dodnes považujú za najlepšieho európskeho hráča v histórii NBA. S priemerom 22,3 bodu na zápas patril k extratriede na poste rozohrávača – dvojky. V júni 1993 zahynul dvadsaťosemročný Dražen pri autohavárii neďaleko nemeckého Ingolstadtu. Nets, hoci za nich Petrovič odohral len dve sezóny, vyvesili navždy jeho dres s číslom 3 k stropu haly v New Jersey. Kvality hráča s výstižnou prezývkou „Mozart basketbalu“ vlani uviedli spolu s päťnásobným majstrom ligy Magicom Johnsonom do Siene slávy NBA.
Prevládali pivoti
Ďalším Európanom v drafte 1986 bol Litovec Arvydas Sabonis. Portland Blazers ho získali z 24. miesta. Päťnásobný najlepší basketbalista starého kontinentu, olympijský víťaz zo Soulu 1988, však vstúpil do NBA až v roku 1995. Ako 31-ročný. Zníženú pohyblivosť, následok viacerých zranení a operácií achiloviek i kolien, vynahradzuje dodnes skvelým prehľadom a na svoje parametre (221 cm/133 kg) obdivuhodnou technikou.
Sabonisov krajan Sarunas Marčulionis patril v rokoch 1989 až 1997 v drese Golden State, Seattlu, Sacramenta a Denvera medzi vynikajúcich strelcov. Ďalším Európanom, ktorý si získal rešpekt protihráčov a sympatie fanúšikov, bol Holanďan Rik Smits. V drafte roku 1988 bol 224 cm vysoký pivot na 2. mieste, patril medzi opory Indiana Pacers. O rok neskôr sa objavili ďalší známi podkošoví hráči. Juhoslovan Vlade Divac začal svoju kariéru vedľa Magica Johnsona v Los Angeles Lakers. Dnes je spolu s krajanom Stojakovičom nepostrádateľným pre Sacramento Kings. V tom istom roku ako Divac vstúpil do NBA Chorvát Dino Radža, počas kariéry v tíme Boston Celtics dosiahol priemer 15 bodov a 7 doskokov.
Ďalším z klenotnice talentov chorvátskeho basketbalu je Toni Kukoč. S Chicago Bulls získal tri tituly a v roku 1995/1996 získal ocenenie ako najlepší šiesty hráč ligy. Na svojom poste mal ťažko prekonateľnú konkurenciu v Scottie Pippenovi. Kukoč bol vždy skvelý v útoku, tréner Phil Jackson mu však vyčítal nedostatky v obrane. Cez Atlanta Hawks sa Toni dostal do Milwaukee Bucks, kde má povesť jedného z najlepších striedajúcich hráčov.
Petruška a dvaja Česi
Vo výpočte Európanov nesmú chýbať hráči, ktorí vyrastali v Československu. Richard Petruška, rodák z Levíc, neskôr hráč bratislavského Interu, bol členom Houston Rockets, ktorí v sezóne 1993/1994 získali majstrovský titul. Trojnásobný najlepší basketbalista Slovenska odohral v NBA 22 stretnutí s priemerom 2,4 bodu a 1,4 doskoku. Z Česka vychutnali atmosféru NBA dvaja basketbalisti. Jiří Zídek (draftovaný v roku 1995) má za päť sezón v lige v štatistikách zapísaných 135 zápasov s priemerom 3,4 boda. V tejto sezóne pôsobí v tíme Golden State Wariors 23-ročný Jiří Welsch. Zatiaľ svojho trénera výkonmi nepresvedčil, aby mu dával viac herných príležitostí.
PETER ŠEFRÁNEK
Európania v NBA v sezóne 2002/2003
8 – Srbsko a Čierna Hora
4 – Chorvátsko, Francúzsko
3 – Slovinsko
2 – Litva, Ukrajina, Španielsko, Grécko, Turecko, Veľká Británia
1 – Česko, Poľsko, Nemecko, Holandsko, Rusko, Írsko