INDIANAPOLIS – Plavecký duel o svetovú veľmoc vyznel v päťdesiatmetrovom bazéne v Indianapolise jasne pre domácu krajinu. Američania zdolali Austráliu vysoko 196:74 (bodovalo sa systémom 5 – 3 – 2 – 1), keď z 26 disciplín vyhrali 21. Hrdinom súboja bol ešte len 17-ročný rodák z predmestia Baltimoru Michael Phelps, ktorý sa blysol svetovým rekordom na 400 m polohové preteky, pridal národný rekord na 100 motýlik a bol členom víťaznej polohovej štafety.
„Nemôžem sa sťažovať. Bol to vydarený deň,“ tešil sa Phelps, ktorý na štvorstovke vlastné maximum z augusta minulého roku z Floridy stlačil z 4:11,09 na 4:10,73. A čas 51,88 na motýľkarskej stovke je historicky druhým najlepším. Rýchlejšie plával len Austrálčan Michael Klim v roku 1999, ktorý sa vzájomnému súboju oboch veľkých rivalov prizeral z hľadiska. Phelps za svetový rekord zinkasoval bonus 25-tisíc dolárov. Nedeľňajší míting vraj bral ako test. „Chcel by som byť prvým plavcom histórie, ktorý v jeden deň pokorí dva svetové rekordy. Dnes som si to vyskúšal a myslím, že generálka dopadla dobre,“ dodal sebavedomý Michael.
Austrálii môže byť ľúto, že šesťnásobný majster sveta Ian Thorpe, považovaný za najlepšieho plavca planéty, v Indiane pre vírusové ochorenie chýbal, no podľa odborníkov by ani jeho štarty konečnú prehru krajiny protinožcov nezvrátili. „My sme mali len pár individualít, kým Američania veľmi silný stred. Boli jasne lepší,“ zložil im poklonu austrálsky kouč Greg Hodge. Najlepší z Austrálčanov bol Grant Hackett, jediný, ktorý dokázal obrať USA o dve individuálne prvenstvá. Okrem svojej najmilovanejšej disciplíny (na 1500 m voľný spôsob neprehral už tridsiaty raz za sebou), triumfoval aj na krauliarskej dvojstovke.
Úroveň stretnutia, ktoré iniciovali USA, si však všetci pochvaľovali. „Priamy súboj je najlepším spôsobom na zistenie, ako v tréningu napredujete,“ vyhlásil tréner ženskej americkej reprezentácie Jack Bauerle. (rh)