BRATISLAVA – Opozícia sa pred schôdzou parlamentu aktivizuje. Smer chce otvoriť tému vojenskej prítomnosti Slovenska v Perzskom zálive a zvažuje aj odvolanie vicepremiéra Pála Csákyho, ktorý vraj nezvláda agendu európskej integrácie. HZDS chce zas otvoriť tému nebankových inštitúcií.
„Je to bežná politika opozície, ktorá chce za každú cenu na niečo upozorniť,“ tvrdí predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Rokovanie o Iraku považuje za skončené. „Strany vyjadrili svoj postoj a žiadna ho nezmenila.“
Hrušovský za kľúčové body schôdze, ktorá sa začne v stredu, považuje zákony, ktoré vrátil prezident. Pozornosť sa podľa neho aj na uplynulej schôdzi sústreďovala najmä na novelu zákona o zdravotnej starostlivosti.
Opätovné prerokovanie zákona, ktorý zavádza rôzne poplatky u lekára, je prvým bodom schôdze. Na schválenie treba aspoň 76 hlasov, koalícia ich má 78. „Všetci šéfovia vládnych klubov vedia, že poslanci by mali byť komplet nastúpení,“ povedal líder klubu ANO Ľubomír Lintner. Doplnil, že sa zrušili aj niektoré zahraničné služobné cesty. V koalícii je podľa neho ochota zákon znovu schváliť.
Pri schvaľovaní členstva v NATO sa na schôdzi predpokladá len tuhý odpor komunistov. Oveľa búrlivejšia debata sa očakáva pri správe o zahraničnej politike štátu. „Myslím, že by si (opozičné strany) nemali vystačiť len s kritikou, ale mali by predstaviť vlastnú alternatívu,“ hovorí podpredsedníčka parlamentu z SDKÚ Zuzana Martináková.
Smer už naznačil, že popri debate o zahraničnej politike chce predložiť návrh na stiahnutie slovenských vojakov z Perzského zálivu alebo na spresnenie ich mandátu, aby nemohli vkročiť do Iraku. Líder SMK Béla Bugár povedal, že SMK nebude meniť názor. Podobne sa vyjadruje aj zvyšok koalície.
V prvom čítaní je na programe aj novela Zákonníka práce. Slová o zákaze diskriminácie zamestnancov na základe sexuálnej orientácie vláda na žiadosť KDH zo zákonníka vypustila. Zuzana Martináková hovorí, že v zákonníku nemusí takáto zmienka byť – ak parlament prijme antidiskriminačný zákon či inú podobnú normu.
Poslanec HZDS Sergej Kozlík hovorí o odpočte krokov vlády pri krachu nebankových subjektov. Odvolal sa na platné uznesenie parlamentu spred volieb. Až na základe tejto správy by HZDS zvažovalo návrh na čiastočné odškodnenie postihnutých občanov.
Bugár z SMK sa k nebankovým subjektom nechcel vyjadriť: „Až keď to otvoria, aby som vedel, ako to otvoria.“ (sp)
Horúce témy schôdze parlamentu
Novela zákona o zdravotnej starostlivosti – Prezident Rudolf Schuster ju vrátil späť do parlamentu. Ak poslanci novelu opäť schvália, bude platiť aj bez prezidentovho podpisu. Schuster namietal, že platby v zdravotníctve by sa zavádzali v čase, keď podiel občanov v hmotnej núdzi dosiahol takmer 12 percent. Množina oslobodených od poplatkov nie je podľa prezidenta dostatočná.
Zahraničná politika a NATO – V programe je bod o plnení úloh zahraničnej politiky v minulom roku a zámery v tomto roku.
Zákonník práce – Odbory viedli s vládou a zamestnávateľmi dlhé rokovania o podobe novely zákonníka. Je predpoklad, že práve Smer bude v parlamente lobovať za predstavu odborov. Šéf odborovej centrály Ivan Saktor sa totiž obáva, čo parlament so zákonníkom urobí. „Supov na jeho trhanie je tam dosť, vieme, aká je momentálne skladba v parlamente.“
Nebankové domy – HZDS sa chystá otvoriť tému nebankových inštitúcií. Otázkou je, či politici budú diskutovať o téme vecne, alebo sa zmení len na zápas koalície a opozície.
Soboňova imunita – Na schôdzi by sa malo prvýkrát v tomto volebnom období rokovať aj o odobratí imunity poslancovi HZDS Viliamovi Soboňovi. Soboňa sa údajne ako šéf kúpeľov v Sliači dopustil podvodu a zneužívania informácií v obchodnom styku.
(sp)