ŠTRASBURG – Európa bude opäť hodnotiť Slovensko. „Krajina urobila veľký pokrok v posilnení súdnictva, no zostáva jej ešte zlepšiť jeho nezávislosť,“ píše sa v správe o stave krajiny, ktorú Európskemu parlamentu predkladá spravodajca zahraničného výboru pre Slovensko Jan Marinus Wiersma. Republiku považuje za stabilnú demokraciu.
Slovensko sa podľa Wiersmu po voľbách 2002 konečne zbavilo tieňa Vladimíra Mečiara. Vyzdvihuje postavenie maďarskej menšiny, ale upozorňuje na zlú situáciu slovenských Rómov a problém s údajnou sterilizáciou Rómok. Vyzdvihuje však rýchle rozhodnutie vlády vyšetriť túto kauzu.
Včera večer sa začala aprílová schôdza Európskeho parlamentu, ktorá má pre kandidátske krajiny veľký význam. Parlament by mal schváliť prístupové zmluvy Európskej únie a kandidátskych krajín. Na ich schválenie treba aspoň 314 hlasov zo 626. O zmluvách s každým štátom osobitne bude parlament hlasovať v stredu.
„Parlament víta prístupové dohody z Kodane,“ píše sa v stanovisku zverejnenom pred zasadnutím. Ako sa však k dohodám skutočne postaví, nie je ešte stále jasné.
Sporná je príloha číslo XV zmluvy, ktorá hovorí, že kandidáti dostanú z únie najbližšie tri roky 40,8 miliardy eur. „Rozhodnutie súvisiace s rozpočtom prijíma spolu parlament a rada; nie Európska rada samostatne,“ pripomína parlament. So sumami, ktoré rada dohodla, nesúhlasí.
Prezident parlamentu Pat Cox hovorí, že nejde o hádku európskych inštitúcií, ani o úmysel predlžovať proces rozšírenia, ale naopak „cieľom parlamentu je predísť budúcim problémom, ktorým sa teraz predísť dá“.
Na zasadnutí sa prvýkrát zúčastnia aj budúci europoslanci z kandidátskych krajín, v rokovacej sále so 626 poslancami bude aj 162 pozorovateľov z Cypru, Česka, Estónska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Malty, Poľska a Slovinska. Slovenskí pozorovatelia sa nezúčastňujú, lebo zasadá Národná rada.
Pozorovatelia nemôžu rozprávať v pléne ani hlasovať. Zapojiť sa môžu do diskusie vo výboroch a cez iných poslancov môžu podávať návrhy. Skutočných europoslancov budú mať noví členovia až po voľbách v júni 2004. Počet poslancov by tak mal stúpnuť na 788, po pripojení Bulharska a Rumunska na 842.
Dohoda z Nice hovorí, že európske inštitúcie sa musia zreformovať. Pre parlament to znamená, že po našom vstupe sa zníži počet poslancov terajších členských štátov a po vstupe Bulharska a Rumunska aj počet našich slovenských poslancov zo 14 na 13.
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁ, Štrasburg