Britské bezpečnostné sily včera vyhlásili v Belfaste ešte pred Bushovým príletom tri bombové poplachy. Prvý bol vyhlásený skoro ráno na medzinárodnom letisku, kde malo lietadlo s prezidentom pristáť. Policajti situáciu preverili a po niekoľkých hodinách poplach odvolali. Ďalšie dva poplachy - jeden na mestskom letisku v Belfaste a druhý pri diaľnici, ktorá spája medzinárodné letisko s mestom - preverovala polícia.
Pre britského premiéra je konferencia na hrade Hillsborough veľkou satisfakciou. Jeho kritikom ukazuje, že Blair má teraz ako jediný európsky politik reálny vplyv na americké rozhodovanie. Premiér je rozhodnutý využiť situáciu, aby začal „zaceľovať rany“ medzi európskymi mocnosťami.
Na rozdiel od obdobia pred irackou vojnou teraz s hlavnými európskymi spojencami Londýn viac komunikuje. Za svoju ochranu európskych záujmov v Bielom dome bude chcieť posilnenie vplyvu Londýna v debate o ďalšom smerovaní EÚ, na ktorú si tradične nárokujú Francúzsko a Nemecko.
Skutočnosť, že Blair presadil na porade s americkým prezidentom aj tému Blízkeho východu a Severného Írska, ukazuje, že Bush chce zreteľne dať najavo svoju vďačnosť za neochvejnú Blairovu podporu od teroristických útokov 11. septembra 2001. Zďaleka to však neznamená, že Blair presadí všetko, čo by chcel.
Hoci Blair chce podstatnú úlohu OSN, americká skúsenosť s „druhou rezolúciou“ pred vojnou v Iraku hrá proti nemu a Blair bude zrejme vplyv OSN na viac než humanitárnu pomoc presadzovať len s veľkými ťažkosťami. Pre Blaira je veľmi dôležité, že je Bush ochotný sa ďalej zaoberať blízkovýchodným mierovým plánom.
Podľa britských zdrojov začal Blairov vplyv na Busha v tejto otázke už vyvolávať znepokojenie v Tel Avive. Izraelská vláda, ktorá nemá s Britániou veľmi dobré vzťahy, sa vraj bojí, že jej doteraz neotrasená moc nad rozhodovaním terajšej americkej vlády v otázkach týkajúcich sa izraelskej spoločnosti, bude teraz oslabená a Tel Aviv bude nakoniec donútený k ústupkom.
Autor: JIŘÍ MAJSTR, Londýn