Bola to ukážka sily, nie rozhodujúci útok. Chceme irackej vláde ukázať, že sa dostaneme, kam chceme, tvrdilo americké velenie, zatiaľ čo ich vojaci si s údivom prezerali luxusné vybavenie Saddámovho paláca.
Všetky prístupové cesty z mesta kontrolujú Američania, civilisti však môžu z mesta odchádzať bez obmedzení. Ministerstvo zahraničných vecí aj informácií, rovnako aj väčšina bagdadských štvrtí zostávajú pod kontrolou Husajnových ľudí. Večer začali Iračania klásť tvrdší odpor a ostreľovali Američanov.
Kde sa zdržiava Husajn, nie je známe, iracký režim ďalej predstieral, že má situáciu pod kontrolou. Iracká televízia včera opäť odvysielala zábery prezidenta na zasadnutí s jeho najbližšími ľuďmi. Minister informácií Muhammad Sahháf tvrdil, že Američania dostali lekciu.
„Velitelia na bojisku rozhodnú, ktoré časti Bagdadu zostanú pod ich kontrolou,“ povedal americký generál Vincent Brooks a varoval, že od oslavovania víťazstva sú spojenci ešte ďaleko. Iračania sa snažili spomaliť postup Američanov zničením dvoch mostov cez rieku Tigris. Podľa spojencov už Iračania nemajú žiadne centrálne vedenie.
Včera sa objavili dve informácie o náleze chemických zbraní - pri stredoirackom meste Hindíja, kde testy dokázali, že Iračania mali sarín. Neďaleko Bagdadu podľa amerického rádia našli asi 20 bojaschopných rakiet stredného doletu s chemickými bojovými látkami - sarínom a yperitom.
Irak stratil na juhu jedného z najvernejších Husajnových mužov Ali Hasana Madžída prezývaného „chemický Ali“. „Máme dosť dôveryhodné správy, podľa ktorých bol zabitý,“ povedal britský minister obrany Geoff Hoon. Britom sa včera podarilo už ovládnuť aj centrum Basry, druhého najväčšieho mesta v Iraku.
Cena ropy včera klesla o štyri percentá na štvormesačné minimum a reagovala tak na správy o americkom postupe do centra Bagdadu. V investoroch to vyvolalo nádej, že vojna sa skoro skončí bez vážneho poškodenia irackých ropných zariadení. (mch, reuters)